Sejm zajmie się tym projektem na plenarnym posiedzeniu, czyli od 13 do 15 stycznia.
Projekt zmiany kodeksu karnego zakłada wydłużenie okresu przedawnienia karalności przestępstw - z pięciu do 10 lat w przypadku wszczęcia w tym okresie postępowania w sprawie. Przerwanie biegu przedawnienia następuje  np.w sytuacji  takiej jak: pierwsze przesłuchanie w charakterze podejrzanego, pierwsze przesłuchanie oskarżonego przed sądem, powołanie biegłego przez sędziego, dokonanie przeszukania lub zajęcia itp.
Termin przedawnienia będzie przedłużony, jeżeli czyn stanowi zbrodnię albo jeżeli czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą trzy lata.
Projekt  nie modyfikuje zasady nieprzedawnienia karalności przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności  popełnionych na szkodę małoletniego przed ukończeniem przez niego 30 roku życia (art. 101 §4 kk).
Według prawa unijnego państwa członkowskie UE są zobowiązane do podjęcia niezbędnych środków do umożliwienia ścigania przestępstw dotyczących handlu ludźmi przez wystarczający okres od momentu osiągnięcia przez ofiarę pełnoletności. A zatem projekt jest zgodny z dyrektywą 2011/93/UE i 2011/36/UE - zapewnia Lech Czapla, szef Kancelarii Sejmu.
W imieniu Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek poparł projekt przywrócenia wydłużenia okresu przedawnienia, uznając, że jest to celowe. - W odczuciu społecznym często powstają wątpliwości, kiedy sprawca unika kary na skutek przedawnienia. Naszym zdaniem terminy rzeczywiście były zbyt krótkie, co pokazała praktyka - dodał sędzia Żurek.
Prokuratura Generalna także poparła projekt;
- Jest akceptacja rozwiązania traktującego wszczęcie postępowania w sprawie jako okoliczność warunkującą wydłużenie - powiedział w czasie posiedzenia komisji sejmowej prokurator w Biurze Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański. - Z prostej przyczyny, że służy to realizacji trafnej reakcji karnej zgodnie z celem procesu. Pamiętajmy, że trafna reakcja karna to nie tylko sprawiedliwa kara, tylko jest to kwestia doprowadzenia do tego, aby każdy sprawca poniósł odpowiedzialność, a oczywiście osoba niewinna nie poniosła odpowiedzialności - dodał prokurator Tomasz Darkowski, Dyrektor Departamentu Legislacyjnego z Ministerstwa Sprawiedliwości podał, że od 1 lipca do 30 października, w związku ze zmianą art. 102 kk, czyli ze zmianą polegającą na skróceniu okresu przedawnienia sądy musiały umorzyć postępowanie w 624 przypadkach.
 

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania karnego. Komentarz. Tom I i II
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł