Pierwszy dzień posiedzenia Sejmu zdominuje kwestia obowiązku szkolnego dla sześciolatków: posłowie wysłuchają informacji ministra edukacji o stanie przygotowań do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich, będą też debatować nad wnioskiem PiS o przeprowadzenie referendum w tej sprawie.
PiS we wniosku podkreśla, że po pięciu latach od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków szkoły, nauczyciele, ale też polskie samorządy wciąż nie są przygotowane do zmian. "Wiele szkół jest w bardzo złym stanie technicznym. Dzieci uczą się w przepełnionych klasach, w systemie zmianowym. Nie ma oddzielnych stref dla dzieci młodszych. Brakuje nie tylko świetlic, ale często także szatni. Dzieci narażone są na agresję, hałas i stres" - czytamy w uzasadnieniu wniosku PiS.
W środę Sejm zajmie się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada on m.in. uzależnienie pomocy dla bezrobotnych od ich aktywności na rynku pracy. Zmiany mają zwiększyć efektywność urzędów i doprowadzić do wzrostu zatrudnienia. Każdy klient urzędu pracy, zarówno bezrobotny, jak i przedsiębiorca poszukujący pracowników, ma być od początku prowadzony przez tego samego doradcę. Urzędy współpracowałyby przy obsłudze bezrobotnych np. z prywatnymi agencjami zatrudnienia, organizacjami pozarządowymi, ale też ośrodkami pomocy społecznej.
Nowelizacja zakłada wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających osoby powracające na rynek pracy, m.in. grant na telepracę, zewnętrzne szkolenia, świadczenia aktywizacyjne. Specjalne programy miałyby być kierowane do pracodawców zatrudniających zarówno młodych bezrobotnych, jak i tych w wieku powyżej 50 lat.
Sejm będzie również kontynuować prace nad tzw. drugą transzą deregulacji. Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych ma ułatwić dostęp do 91 zawodów, w których pracuje obecnie ponad 200 tys. osób. Deregulacja ma dotyczyć m.in. takich profesji, jak: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra, czy zawodów związanych z żeglugą morską i śródlądową.
W czwartek posłowie rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz zmiany w ustawie o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Zmiany mają usprawnić działanie Narodowych Sił Rezerwowych i uczynić służbę w nich atrakcyjniejszą, m.in. poprzez uproszczenie przedłużania kontraktów i premiowanie dokształcania.
Również w czwartek posłowie zajmą się obywatelskim projektem przygotowanym przez lekarzy z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Przewiduje on, że w systemie refundacji miałby nastąpić powrót do refundacji ze względu na wskazania kliniczne, zamiast obecnego systemu refundacji opartego o wskazania zarejestrowane przez producenta leku i zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Na piątek zaplanowane są prace nad dwoma podobnymi w treści projektami: rządowym i autorstwa PiS nowelizacji ustawy o policji, który zakłada wyodrębnienia z jej struktur Centralnego Biura Śledczego.
Premier Donald Tusk w zeszłym tygodniu tłumaczył, że zmiany mają prowadzić do bardziej sprawnego działania Biura. "Ta część polskiej policji wielokrotnie pokazywała swoją sprawność. Rozwiązujemy pewien dylemat, który przez lata nie mógł się doczekać rozwiązania korzystnego dla sprawnego funkcjonowania CBŚ" - mówił Tusk.
Rządowy projekt zakłada, że CBŚ zostanie przekształcone w jednostkę policji podobną do komend wojewódzkich, a szef Biura otrzyma podobne uprawnienia w stosunku do swych podwładnych jak komendanci wojewódzcy. Zmianie ulegnie też nazwa formacji - na Centralne Biuro Śledcze Policji.
W myśl projektu komendanta CBŚP będzie powoływał i odwoływał minister spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego policji. Zastępcy komendanta CBŚP zaś, na wniosek komendanta CBŚP, byliby powoływani i odwoływani przez komendanta głównego. W podobny sposób, jak w przypadku komendantów wojewódzkich policji przewidziano także czasowe powierzanie obowiązków komendanta CBŚP w razie zwolnienia stanowiska. Komendant CBŚP nie będzie dysponował własnymi funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy.
Posłowie mają też kontynuować prace nad senackim projektem ustawy, który zakłada pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989. Ma być ona świadczona tylko dla osób, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. (ks/pap)