Na 4, 5 i 6 listopada br. (środa – piątek) wyznaczone zostało kolejne, 53 posiedzenie Sejmu. Zaplanowany porządek obrad przewiduje m.in.:

Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw oraz o senackich projektach ustaw o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.
P
rojekt dotyczy wprowadzenia nowych zasad umożliwiających zwolnienie stron (uczestników postępowania) od kosztów pomocy prawnej w postępowaniu cywilnym oraz działania ustanowionego adwokata lub radcy prawnego w postępowaniach, w których występuje przymus adwokacki; wprowadzenia regulacji mających na celu przyśpieszenie i usprawnienie postępowania; reguluje kwestie wyłączenia możliwości dokonania egzekucji w stosunku do określonych przedmiotów i wierzytelności. Projekt zawiera także przepisy prowadzące do dostosowania do wyroku TK.

Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.
Projektowana nowelizacja dotyczy m.in. uwzględnienia postulatu Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, aby pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego objąć w tym czasie szczególną ochroną stosunku pracy w zakresie, w jakim z takiej ochrony korzystają pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim a także projekt ustawy zmierza do maksymalnego ujednolicenia standardów ochronnych stosowanych do pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego, pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz pracowników korzystających z urlopu ojcowskiego.

Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy: realizacji programu aktywizacji osób po 50. roku życia, którego celem jest pomoc takim osobom w konkurowaniu na rynku pracy;. poszerzenia katalogu osób mogących otrzymać jednorazowo środki na podjecie działalności gospodarczej, poszerzenia zakresu zwolnienia pracodawców od obowiązku opłacania obowiązkowych składek na Fundusz Pracy o osoby, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Projekt dotyczy: zakończenia utrzymującego się stanu tymczasowości w zakresie tytułu własności i użytkowania pounickich obiektów sakralnych, które przeszły na własność państwa na podstawie dekretu z 1947 r. Ustawa dotyczy wyłącznie nieruchomości objętych protokołem ustaleń Grupy Ekspertów z 10 czerwca 2008 r.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz ustawy o opłacie skarbowej.  Projekt ma na celu usprawnienie systemu ubezpieczeń w rolnictwie poprzez zapewnienie producentom rolnym szerszej dostępności do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa do składek ubezpieczeniwych.

Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń. Projekt przewiduje, że sprawca wykroczenia polegającego na handlowaniu w sposób utrudniający ruch lub postój pojazdów lub ruch pieszych albo poza miejscami do tego wyznaczonymi ma podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności, albo grzywny.

Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o senackim projekcie ustawy o zmianie dekretu o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Zmiana przepisów w zakresie wysokości wynagrodzenia przysługującego biegłemu.

Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz Kodeks postępowania karnego. Projekt przewiduje wyróżnienie dwóch typów kwalifikowanego przestępstwa pozbawienia wolności: pozbawienie wolności powyżej 7 dni, pozbawienie wolności połączone ze szczególnym udręczeniem. W drugim przypadku czyn będzie stanowił zbrodnię. Jednocześnie prawny obowiązek zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego zostanie rozszerzony o czyn zabroniony określony w art. 189 KK (pozbawienie wolności). W odniesieniu do przestępstwa wzięcia lub przetrzymywania zakładnika w celu wymuszenia określonych działań (art. 252 KK) proponuje się podniesienie granic zagrożenia karą oraz inne określenie znamion czynu zabronionego w przypadku typu kwalifikowanego tego przestępstwa.