Czytaj: Sejm: dziś o godz. 16 głosowanie ws. wyboru sędziów TK>>

W środę rano na Konwencie Seniorów i Prezydium Sejmu zostały podjęte decyzje, że posłowie zajmą się również prezydenckimi projektami dot. wieku emerytalnego oraz podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Posłowie wysłuchają też informacji w sprawie "planowanej anty-reformy edukacyjnej"; wniosek w tej sprawie złożył klub PO.
Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PO Sławomir Neumann, pierwsze czytanie projektu dot. kwoty wolnej od podatku odbędzie się na sali plenarnej, zaś wieku emerytalnego - w komisji.

Sejm zajmie się też obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, zakładającym włączenie celników do systemu emerytur mundurowych. Projekt wraz z 200 tysiącami podpisów poparcia wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji pod koniec sierpnia. Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - po 55. roku życia i 25 latach służby.
W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. Trybunał uznał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m.in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach.

Sejm zajmie się też projektem ustawy o Instytucie Zachodnim, który zakłada stabilniejsze finansowanie Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Inicjatywę wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie sytuacja finansowa Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Z. Wojciechowskiego (IZ) w Poznaniu jest niepewna - władze jednostki alarmowały, że przy obecnym systemie finansowania IZ grozi likwidacja.

Projekt ustawy zakłada, że w miejsce działającego dotąd Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Z. Wojciechowskiego zostanie powołany Instytut Zachodni im. Z. Wojciechowskiego. Placówka ta nie podlegałaby już ustawie o instytutach badawczych ani resortowi nauki. Działanie IZ regulowane byłoby nową, osobną ustawą. IZ podlegałby bezpośrednio premierowi.

Do pierwszego czytania w Sejmie został też skierowany obywatelski projekt dotyczący ochrony zdrowia, który zakłada określenie rocznego limitu wydatków pacjenta na leki refundowane. Projekt obywatelski ustawy refundacyjnej przygotowany przez lekarzy z Federacji Porozumienie Zielonogórskie (PZ) wpłynął do Sejmu w połowie grudnia 2013 r. Projekt przewiduje powrót do refundacji ze względu na wskazania kliniczne do zastosowania leku. Zgodnie z ustawą refundacyjną obecny system refundacji jest oparty na wskazaniach zarejestrowanych przez producenta leku i zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego.(ks/pap)