Projekt dotyczy wprowadzenia ułatwień dla stron przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz przyspiesza i usprawnia działania sądu rejestrowego - zapowiadają autorzy projektu, prawnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości.  Za projekt odpowiada wiceminister Łukarz Piebiak. Jak wyjaśnia celem zmian jest zbyt długi czas trwania postępowania rejestrowego, a także -
brak możliwości wyegzekwowania od osób zobowiązanych do wyboru organu uprawnionego do reprezentacji powołania tego organu (np. zarządu);

Projekt wprowadza obowiązek składania wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego od 1 marca 2020 r.
Zapewnia się "Elektroniczny kontakt z sądem rejestrowym", który obejmuje np. wezwania do uzupełnienia braków, doręczenia elektroniczne, składanie pism oraz środków zaskarżenia przez internet.  Zapewnia to osobisty kontakt wnioskodawcy z sądem.

Obowiązki ministra
Ponadto od 1 marca 2020 r. akta rejestrowe mają być prowadzone w postaci elektronicznej oraz udostępniane w takiej postaci w czytelni akt oraz w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych. Przewidziano też wprowadzenie obowiązku sporządzania i składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w odpowiednim formacie danych oraz likwidację obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego i automatyczne przekazywanie sprawozdania finansowego z KRS do Ministerstwa Finansów.
Minister zamieszczać będzie w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej informację o adresie, pod którym w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych jest dostępny system teleinformatyczny.

Ważne dla notariuszy
Projekt planuje utworzenie elektronicznego repozytorium aktów i protokołów notarialnych. Co oznacza, że elektroniczne wypisy aktów i protokołów notarialnych będą automatycznie przekazywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i dołączane do wniosku. System, w którym składane są wnioski w formie elektronicznej, ma być technicznie powiązany z systemem wpisów. Obecnie wymaga to drukowania i przepisywania wniosków w sądzie. Krajowy Rejestr Sądowy będzie zintegrowany z systemem BRIS  Ułatwia on dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji o spółkach i ma zwiększać konkurencyjność europejskich przedsiębiorców.

Zawieszenie działalności gospodarczej
Projekt zmienia kilka ustaw m.in o swobodzie działalności gospodarczej. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia tego wniosku, i trwa do dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.”
Ważne dla spółek
Dokonywane są także poprawki w kodeksie spółek handlowych. Według projektu zawarcie umowy spółki lub wykonanie innej czynności dotyczącej spółki może nastąpić także przy wykorzystaniu wzorca umowy lub innych wzorców udostępnionych w systemie teleinformatycznym. Czynności te są wykonywane w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem konta,  służącego do wnoszenia pism procesowych w postępowaniu rejestrowym.”
Co więcej, osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatorem albo prokurentem osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa gospodarcze.
Zdaniem Henryki Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan nowelizacja ma na celu niepotrzebne "zaostrzenie wymogów dotyczących założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością”. Ponadto - jej zdaniem proponowane zmiany spowodują spadek zainteresowania biznesu składaniem wniosków przez internet i powrót do tradycyjnego trybu papierowego.

Zmiana prawa upadłościowego
W ustawie Prawo upadłościowe dodano przepis, według którego w postanowieniu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości wymienia się imiona i nazwiska wspólników ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem albo ich nazwy lub firmy, numery PESEL.  Pod warunkiem, że zostały nadane, a w przypadku cudzoziemców – serie i numery paszportów oraz nazwy krajów wydających albo numery identyfikacyjne REGON oraz numery w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w innym rejestrze lub ewidencji.