Sejm: jest gotowy projekt wzmocnienia prokuratury

Poselski projekt zmian w ustawie o prokuraturze przewiduje powoływanie zastępców Prokuratora Generalnego przez niego samego, po zasięgnięciu opinii ministra sprawiedliwości i Krajowej Rady Prokuratorów. Projekt przewiduje także zmianę sądownictwa dyscyplinarnego prokuratorów.

Projekt przedstawiony przez grupę posłów jest niemal identyczny, jaki przedstawił prokurator generalny Andrzej Seremet posłom w ubiegłej kadencji.

Proponowana nowelizacja wzmacnia wyraźnie jego pozycję wewnątrz prokuratury. Tylko on sam jest mianowany przez Prezydenta RP, to on powołuje na stanowiska swoich zastępców. Wzmocnieniu ulega też jego władza dyscyplinarna.

W wyjątkowych, uzasadnionych wypadkach może on wymierzyć podległym prokuratorom najniższe kary dyscyplinarne (upomnienie oraz naganę) bez przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego w pierwszej instancji. Od tych kar nałożonych przez Prokuratora Generalnego ukaranym prokuratorom przysługuje odwołanie do sądu dyscyplinarnego drugiej instancji.

Autorzy projektu piszą w uzasadnieniu, że rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości towarzyszyło także zwiększenie niezależności prokuratorów wewnątrz prokuratury. Jednakże temu zwiększeniu niezależności nie towarzyszyło zwiększenie odpowiedzialności za swoje działania. Wytworzyło to sytuację, w której prokuratorzy praktycznie nie odpowiadają za swe błędne czy pochopne decyzje niejednokrotnie godzące w ludzką godność i inne konstytucyjnie zagwarantowane prawa.

Ewentualne przewinienia dyscyplinarne prokuratorów z czasów śledztwa i w związku z jego prowadzeniem ujawniają się zwykle dopiero w czasie rozprawy przed sądem. Biorąc pod uwagę to, że delikty dyscyplinarne prokuratorów przedawniają się po trzech latach oraz czas trwania spraw sądowych, to delikty takie w momencie ujawnienia są już często przedawnione. Dlatego projekt przewiduje oddanie spraw dyscyplinarnych sądom powszechnym. I tak dla prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w pierwszej instancji – właściwe są, jak do tej pory - sądy dyscyplinarne przy prokuraturach apelacyjnych. Ale już w drugiej instancji – sąd apelacyjny.

Natomiast dla prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury: w pierwszej instancji – sąd dyscyplinarny przy Naczelnym prokuratorze Wojskowym, ale w drugiej instancji - Sąd Najwyższy.

Katarzyna Żaczkiewicz - Zborska

Artykuł pochodzi z serwisu: www.LEX.pl

Data publikacji: 2 kwietnia 2012 r.