Uchwalona nowelizacja dostosowuje prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 marca 2011 r. Trybunał orzekł w nim o niezgodności z Konstytucją przepisów dekretu z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniach sądowych.
Zakwestionowane regulacje różnicowały zwrot kosztów dojazdu świadków ze względu na przedmiot postępowania.
Trybunał w uzasadnieniu do wyroku argumentował, że funkcja zeznań świadka w postępowaniu karnym i cywilnym jest tożsama, a nakłady ponoszone przez świadków z tytułu realizacji ustawowych obowiązków wobec wymiaru sprawiedliwości nie są zróżnicowane w zależności od tego, czy obowiązki te są realizowane w postępowaniu karnym czy też cywilnym. Rodzaj procedury w żaden sposób nie ma wpływu na wysokość kosztów podróży świadka do miejsca wezwania- ocenił Trybunał.
Celem uchwalonych przez Sejm zmian jest przede wszystkim ujednolicenie zasad zwrotu kosztów sądowych osobom uczestniczącym w postępowaniach sądowych m.in. świadkom, biegłym, tłumaczom, specjalistom.
Osoby te będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca postępowania np. własnym samochodem, a nie tylko najtańszym środkiem transportu jak to miało miejsce do tej pory. W związku ze stawiennictwem, osobom tym będzie przysługiwał zwrot kosztów noclegu, utrzymania oraz utraconego zarobku lub dochodu.
Nowela przewiduje dla spraw karnych takie same rozwiązania, jak w procesach cywilnych.
Źródło: SEJM RP