Sejm odnotował 9 tys.145 wystąpień poselskich. Zwołano 175 posiedzeń komisji śledczych. Na pochwałę zasługuje poseł Andrzej Dunin, Stefan Niesiołowski, Andrzej Szlachta, Andrzej Szarama i Jerzy Kozdroń. Na naganę – Waldemar Pawlak, Janusz Palikot, Anita Błochowiak.

Ważne regulacje

Z ważnych ustaw przyjętych przez Sejm w tym roku należy wymienić ustawę o finansach publicznych. Miała ona na celu obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi, obniżenie deficytu sektora finansów publicznych poprzez wprowadzenie wydatkowej reguły dyscyplinującej.

Na ostatnim posiedzeniu posłowie uchwalili ustawę, która ma charakter przełomowy, gdyż może zmienić sposób załatwiania spraw w urzędach. Chodzi o wprowadzenie zasad odpowiedzialności odszkodowawczej funkcjonariuszy publicznych za stanowiące rażące naruszenie prawa.  Wszystkich nas także dotyczy tez ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Mimo, że wchodzi ona w życie dopiero w sierpniu przyszłego roku, a zniesienie obowiązku meldunkowego nastąpi dopiero w 2014 roku, to wpłynie bezpośrednio na nasze, obywatelskie obowiązki. Ponadto nowoczesny elektroniczny dowód osobisty bez wątpienia ułatwi załatwianie spraw w urzędach.Opinie publiczną poruszyło uchwalenie dość restrykcyjnej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami palenia tytoniu, choć nie jest ona tak surowa jak pierwotnie jej twórcy planowali. Dzięki niej nie można palić papierosów w lokalach gastronomicznych na przystankach komunikacji miejskiej, plażach i stadionach.

Sejm podejmował też działania antykryzysowe i sam znalazł się w kryzysie po wypadku samolotu prezydenckiego. 

Praca posłów

Najbardziej sumiennym posłem okazał się Artur Dunin z PO, którego obecność w czasie głosowań wyniosła  99,82 procent.  Prawie zawsze w głosowaniach uczestniczyli wicemarszałek Stefan Niesiołowski i aktor Andrzej Ross ( po 99 proc). Na wagarach parlamentarnych najczęściej przebywał poseł Waldemar Pawlak, którego zapewne pochłonęło szefowanie Ministerstwu Gospodarki (35,1 proc). Do mniej sumiennych posłów należą także minister Aleksander Grad (42,2 proc) oraz Anita Błochowiak (46,2 proc.). na co drugim głosowaniu nie było zajętego happeningami posła Palikota.

Najdociekliwszym posłem był Andrzej Szlachta z PiS, który złożył 1079 interpelacji poselskich. Za nim plasuje się Anna Sobecka (PiS)  - 1030 interpelacji. Najczęściej zadawał pytania władzy wykonawczej poseł Jarosław Matwiejuk z SLD. Najczęściej podpisywał się pod projektami ustaw Józef Rojek z PiS.

Najbardziej kompetentnym posłem był Jerzy Kozdroń z PO, który 44 razy przedstawiał i pilotował nowe ustawy i 23 razy reprezentował marszałka Sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Jednak najczęściej bronił stanowiska marszałka poseł PiS Andrzej Szarama (37wystapień).