- Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" z głębokim niepokojem przyjęło wyrażoną w expose prezesa Rady Ministrów zapowiedź zgłoszenia w przyszłym roku „propozycji zmian dotyczących tych specyficznych uprawnień wynikających ze stanu spoczynku prokuratorów i sędziów - czytamy w uchwale.
Jej autorzy przypominają, że te „specyficzne uprawnienia", o których mówił prezes Rady Ministrów, są wynikiem pozycji ustrojowej władzy sądowniczej określonej w Konstytucji RP, zgodnie z którą wymiar sprawiedliwości w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej sprawują wyłącznie sądy. Konstytucja rozbudowała gwarancje personalne i merytoryczne niezawisłości sędziowskiej, uznając niezależność sądów i niezawisłość sędziowską za fundament demokratycznego państwa prawnego.
Przypominają także, że do ważnych aspektów personalnych wzmacniających gwarancje niezawisłości sędziowskiej należy stan spoczynku sędziego po zakończeniu sprawowania przez niego urzędu, o którym stanowi art. 180 Konstytucji. Reżim stanu spoczynku i pochodzących od niego uprawnień socjalnych znajduje szczególne uzasadnienie jako jedna z gwarancji prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Taki charakter stanu spoczynku wyklucza możliwość postrzegania go w kategoriach konstytucyjnych praw podmiotowych. Podstawowym celem regulacji nie jest bowiem ochrona indywidualnych interesów osoby piastującej stanowisko sędziego, ale zapewnienie prawidłowego funkcjonowania władzy sądowniczej w interesie ogółu.
- Po raz kolejny władza wykonawcza pokazuje, że konstytucyjna zasada trójpodziału władzy nie ma dla niej znaczenia. Dla doraźnych celów politycznych zapowiada podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - konkluduje uchwała.
Stowarzyszenie "Iustitia" zapowiada, że w razie zrealizowania tych zapowiedzi sędziowie zmuszeni będą do podjęcia wszelkich działań protestacyjnych mieszczących się w granicach prawa, aby uchronić wymiar sprawiedliwości przed jego dalszym osłabieniem.
Sędziowie zapowiadają walkę o zachowanie stanu spoczynku
Odebranie sędziom stanu spoczynku ograniczy ich niezawisłość ostrzega w uchwale Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Tak organizacja reprezentująca środowisko sędziowskie na zapowiadany przez premiera plan objęcia sędziów i prokuratorów systemem emerytalnym ZUS. Iustitia zapowiada, że podejmie akcje protestatcyjne, jeśli zamiar zostanie wprowadzaony w życie.