Pozwoli ono sądom polskim i rosyjskim porozumiewać się w sprawach cywilnych, a także w sprawach gospodarczych.
- Pozytywne skutki Porozumienia szczególnie widoczne będą w odniesieniu do współpracy z Obwodem Kaliningradzkim. Obecnie każdy wniosek o pomoc prawną sądu w Olsztynie do sądu w Kaliningradzie najpierw trafia do Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, następnie do Ministerstwa Sprawiedliwości w Moskwie, które przesyła go do Kaliningradu – tłumaczy Minister Jarosław Gowin. – Odpowiedź sądu w Kaliningradzie na wniosek olsztyńskiego sądu musi przejść identyczną drogę. Po wejściu w życie Porozumienia (60 dni od dnia podpisania) sąd w Olsztynie będzie przesyłał wniosek bezpośrednio do Kaliningradu i stamtąd też otrzyma bezpośrednią odpowiedź – dodaje.
Podobny model bezpośredniej współpracy sądów występuje między wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W relacjach z Rosją stosowany był dotychczas model scentralizowany. Polska jest pierwszym krajem, z którym Federacja Rosyjska podpisała takie Porozumienie.
Uproszczenie współpracy w sprawach cywilnych przyniesie korzyści nie tylko sądom obu państw, ale przede wszystkim zwykłym obywatelom, którzy są stronami prowadzonych przez nie spraw. Dużo prostsze, szybsze i tańsze będzie bowiem prowadzenie występujących stosunkowo najczęściej w obrocie polsko-rosyjskim spraw z zakresu prawa spadkowego oraz prawa rodzinnego (zasądzenie świadczeń alimentacyjnych).
W trakcie czwartkowego spotkania ministrów sprawiedliwości Polski i Rosji, Jarosław Gowin oraz Aleksander Konowałow rozmawiali także o współpracy między resortami. Polski minister pozytywnie ocenił realizację Programu współpracy ministerstw w ostatnich latach i poinformował swojego rosyjskiego odpowiednika o tym, że Polska jest zainteresowania kontynuacją tej współpracy.
- Zaproponowaliśmy zawarcie kolejnego Programu współpracy na lata 2013-2014 – powiedział Jarosław Gowin. – Naszym zdaniem godna rozważenia jest propozycja, aby przyszła współpraca objęła również Obwód Kaliningradzki wraz z województwami Polski północno-wschodniej. Byłoby to zgodne z rozszerzeniem możliwości współpracy z tym Obwodem w obliczu mającej wejść w życie w najbliższym czasie umowy o małym ruchu granicznym – dodał.
W trakcie spotkania z Aleksandrem Konowałowem Minister Sprawiedliwości RP podtrzymał zainteresowanie zawarciem polsko-rosyjskiej Umowy o współpracy w sprawach karnych.
Zgodnie z zapowiedzią, jednym z tematów spotkania ministrów była też kwestia zwrotu wraku prezydenckiego samoloty Tu-154M.
- Poruszając ten temat byłem świadomy, że rozmowy w tej kwestii nie będą należały do łatwych, gdyż to nie rosyjski minister sprawiedliwości podejmuje decyzje w tym zakresie – mówi Jarosław Gowin. – Poinformowałem jednak Ministra Konowałowa, że Polska przygotowuje się do rozpoczęcia rozmów o sprowadzeniu wraku prezydenckiego samolotu do Polski – dodał.
W trakcie wizyty Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wziął także udział w II Międzynarodowym Forum Prawnym, w którym uczestniczyło 15 konstytucyjnych ministrów sprawiedliwości – m.in. Federacji Rosyjskiej, Królestwa Niderlandów oraz Zastępca Prokuratora Generalnego USA.
Tekst podpisanego Porozumienia o decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl

Zródło: Ministerstwo Sprawiedliwości