Czytaj: Zbliża się szczyt sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego>>
- Każdy z nas składając rotę sędziowskiej przysięgi zobowiązał się służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według swego sumienia, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości – czytamy w dokuemncie.
Jak podkreślają jego autorzy, zobowiązanie to nie obejmuje lojalności wobec jakiejkolwiek władzy, zwłaszcza takiej, która łamie demokratyczne standardy. Jest to zobowiązanie wobec obywateli, którzy zgodnie z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP mają prawo do właściwego i niezawisłego sądu.
- Jest nas ponad 10 000, mamy ciągle jeszcze obowiązującą Konstytucję, która jest kanonem praw dla każdego sędziego. To ona powinna być podstawą interpretacyjną dla każdej normy ustawowej uchwalanej przez parlament. Od nas w dużej mierze zależy czy podstawowe zasady przyzwoitości i uczciwości w życiu publicznym zostaną ocalone – stwierdzają autorzy oświadczenia.
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów THEMIS apeluje do wszystkich sędziów w Polsce o solidarność w przestrzeganiu zasad zawartych w rocie przysięgi. - Musimy się wzajemnie wspierać i nie ulegać naciskom polityków. Musimy móc liczyć na wzajemne wsparcie w razie bezzasadnych ataków popartych nagonką części mediów. Mówmy jednym głosem w obronie praw i wolności każdego obywatela tego kraju i wartości chronionych normami konstytucyjnymi. Pamiętajmy, że tyle pozostanie nam Wolności, ile sami jej obronimy – czytamy w oświadczeniu.
Dowiedz się więcej z książki | |
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
|