Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów MEDEL opublikowało rezolucję w związku z zamiarem wprowadzenia w Turcji Ustawy o bezpieczeństwie publicznym.
Od 20 lutego 2015 r. na forum Zgromadzenia Generalnego – tureckiego parlamentu trwa dyskusja dotycząca opracowanego przez rząd projektu Ustawy o bezpieczeństwie publicznym. Zdaniem autorów rezolucji pod pretekstem działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego i wzmożenia bezpieczeństwa obywateli rządząca Turcją Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zamierza uczynić kolejny krok w kierunku wprowadzenia w Turcji rządów autorytarnych.
Jak czytamy w rezolucji, ustawa w proponowanym brzmieniu gwarantuje służbom policyjnym nieograniczone i nieproporcjonalne uprawnienia. Kontrole osobiste obywateli lub przeszukania samochodów będą przeprowadzane na podstawie ustnego zarządzenia, bez potrzeby uzyskania zgody sędziego lub prokuratora. Funkcjonariusze policji nabędą prawo zatrzymania obywatela na 24 godziny bez kontroli sądu. Okres zatrzymania może następnie zostać przedłużony do 48 godzin jeżeli policjant uzna, iż ma do czynienia z „przestępstwem zbiorowym”. Funkcjonariusze zyskują uprawnienia do przesłuchiwania sprawców i pokrzywdzonych w ich domach i miejscach pracy. Policja będzie posiadała uprawnienia do „usunięcia" osoby, która naraża na „niebezpieczeństwo” życie swoje lub innych osób nawet jeżeli jej działania nie stanowią przestępstwa, bez potrzeby zatwierdzenia tej czynności przez prokuratora i bez kontroli sądu. Udział w demonstracji z twarzą całkowicie lub częściowo zasłoniętą zagrożony będzie karą do czterech lat pozbawienia wolności.
Szefowie administracji (mianowani przez rząd) przejmą niektóre z uprawnień prokuratorów, jak np. wydawania policji poleceń wszczęcia i prowadzenia śledztw oraz ustalenia sprawców, a każdy z funkcjonariuszy publicznych, który nie wykona tych poleceń może zostać umieszczony w więzieniu na okres od trzech miesięcy do jednego roku. Służby wywiadowcze będą mogły podsłuchiwać i rejestrować rozmowy przez 48 godzin bez zgody i kontroli sądu.
- W ciągu ostatnich lat Turcja zdaje się podążać niebezpieczną drogę ku dyktaturze. W obszarze wymiaru sprawiedliwości coraz częstsze są podejrzenia ingerencji rządu w śledztwa dotyczące korupcji oraz przypadki arbitralnego przenoszenia sędziów. Teraz, po wprowadzeniu prawa, które koncentruje w jednym ręku władze ustawodawczą, wykonawczą i sądownicza, rząd turecki osiągnie kontrolę nad przestrzenią publiczną za pomocą sił policyjnych – czytamy w rezolucji Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów MEDEL.
Czytaj także: KE krytykuje Turcję za ustawy dotyczące sądów>>