- Apel ten kierujemy w trosce o dobro wymiaru sprawiedliwości. Mamy pełną świadomość wad obecnego systemu, które godzą w sprawność postępowania, niezależność sądów, niezawisłość sędziów (...). Wyrażamy jednak przekonanie, że wskazana ustawa tylko pogorszy funkcjonowanie sądownictwa w Polsce" - napisało stowarzyszenie w apelu, który ukazał się m.in. w formie płatnego ogłoszenia w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Zdaniem Iustitii konieczne jest przygotowanie zupełnie nowego, całościowego projektu dotyczącego ustroju sądów.
Według Iustitii przyjęta ustawa utrwala "istniejący, niewydolny system sądownictwa powszechnego; nie reformuje trybu dojścia do zawodu sędziego; nie definiuje pojęcia i zakresu nadzoru administracyjnego sprawowanego przez ministra sprawiedliwości w taki sposób, aby regulacje te nie stanowiły zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej i harmonizowały ze zmianami ustroju prokuratury; nie zawiera także rozwiązań mających na celu wzmocnienie samorządu sędziowskiego".
Prokuratorzy natomiast krytykują część zmian dotyczącą ich zawodu, które mają zostać wprowadzone wraz z reformą sądownictwa. Negatywnie ocenili przewidziany w ustawie system ocen okresowych oraz wprowadzenie w sądownictwie menedżerskiego systemu zarządzania. Podnoszą też m.in. to, że projekt nie został przekazany do konsultacji społecznych związkowi zawodowemu i stowarzyszeniom prokuratorskim.
Czytaj także:
Wałejko: nowa ustawa usprawni sądy
Reforma sądów do Trybunału Konstytucyjnego?