Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, mające za sobą doświadczenie 25 lat działalności, podjęło się zorganizowania Konferencji „Mobbing, dyskryminacja, wypalenie zawodowe. Współczesne trendy zarządzania a organizacja pracy. Zagrożenia, perspektywy - sygnalizacja.


Konferencja odbędzie się 3 listopada 2015 r. w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego (Warszawa, ul. Gabriela Piotra Boduena 3/5, Sala Zgromadzeń).


Wymiar sprawiedliwości został poddany zmianom zgrupowanym pod hasłem menadżerskiego modelu zarządzania sądami. Tak my prawnicy, ukształtowani w duchu idei gwarancji praw jednostki, bezpośrednio poprzez własne doświadczenie zaczęliśmy poznawać inną naukę społeczną - ekonomię.

Początkowo próbowaliśmy podjąć dyskusję, dążąc do przypomnienia, jakie wartości są fundamentem działań zmierzających do zapewnienia oczekiwanych i uznanych standardów ochrony prawnej. Pozostało jednak poznać nową dziedzinę, gdyż wydawało się nieprawdopodobne by w dzisiejszych czasach, pomijała dorobek humanistyki.

Poszukiwania doprowadziły do szerszego spojrzenia na problematykę związaną z organizacją pracy we współczesnym świecie. Okazało się, że problem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu od wielu lat jest zauważany i objęty działaniami zmierzającymi do popularyzacji dobrych praktyk.

Jednocześnie dochodzą liczne sygnały, że sytuacja na rynku pracy jest zła, gdyż przemiany związane z tworzeniem aktualnego systemu gospodarczego kraju, nadrabiającego zaległości w swym rozwoju po transformacji, doprowadzają do występowania poważnych zaburzeń w miejscach pracy. Jeżeli normy zwykłej przyzwoitości międzyludzkiej nie są wystarczające, gdyż wykreowane systemy zarządzania niweczą je, należy rozważyć kontrrozwiązania. Ekonomistom - nie dostrzegającym nowych wyzwań - należy argumentować, iż zły bilans kosztów społecznych nie powinien być hamulcem rozwoju kraju.

Tematyka możliwa do poruszenia przy podanym tytule Konferencji jest niezmiernie szeroka. Dokonując wyboru, chcieliśmy naświetlić jak najwięcej wątków, które pozwolą zasygnalizować, na co należy zwrócić uwagę, by zabezpieczyć stworzone systemy zarządzania przed wynaturzeniami. Poszczególne przypadki, w których nieprawidłowości wystąpiły, stanowią najlepszy test. Tu pojawia się szczególna rola sądów (niezależnych i niezawisłych), co już dostrzega się także przy omawianych zagadnieniach. Rozstrzyganie sporów z zakresu szeroko rozumianego prawa pracy, to bowiem ciągła ocena sytuacji życiowych jedynych w swoim rodzaju, gdzie w oparciu o istniejącą stałą podstawę prawną, każdorazowo należy wyważyć, czy doszło do naruszenia prawa w szczególnego rodzaju relacjach międzyludzkich.

Jednocześnie w dyskusji o prawie i prawnikach pojawił się pogląd, że rozwojowi społeczeństwa ery powszechnej informatyzacji i związanej z tym powiększonej dostępności wiedzy, dążącemu więc jeszcze bardziej świadomie do realizacji idei sprawiedliwości – powinna towarzyszyć dostępność do podstawowej wiedzy prawnej. Wówczas obywatele świadomi swych praw i obowiązków, jak i praw i obowiązków wobec nich, będą starać się świadomie wybierać właściwe rozwiązania. Pozwoli to zarazem unikać drogi sądowej.
Zaproszenie na Konferencję kierujemy do sędziów, mając nadzieję, iż będą mieli okazję do nowych refleksji, wspomagających orzeczniczy trud. Jednocześnie rezerwujemy pulę miejsc dla przedstawicieli innych zawodów prawniczych i środowisk naukowych oraz związanych z poruszaną tematyką, gdyż tylko w ten sposób, wspomagając się, możemy próbować szukać właściwych rozwiązań czy dalszych działań.


Zgłoszenia organizatorzy proszą nadsyłać do 26.10.2015 r. na adres biuro@iustitia.pl – zgodnie z zasadą, iż wobec ograniczonej liczby miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Zaproszenie skierowano do sędziów, ale jednocześnie zarezerwowano pulę miejsc dla przedstawicieli innych zawodów prawniczych i środowisk naukowych oraz związanych z poruszaną tematyką. Dlatego poproszono o doprecyzowanie w zgłoszeniu, w ramach której ze wskazanych grup następuje zgłoszenie.