Koordynator ds. mediacji SSO w Warszawie Monika Pawłowska w czasie III Salonu Mediacji Gospodarczej 23 stycznia br. oceniła skutki wejścia w życie zmian w procedurze cywilnej w zakresie mediacji. Powiedziała że spotkania informacyjne dla pełnomocników dotyczące mediacji rozpoczęły się dopiero w maju ub. roku, gdy były już znane akty wykonawcze i gotowe listy mediatorów.
- Nie przyjęły się spotkania mediacyjne poza siedzibą sądu - poinformowała sędzia Monika Pawłowska. - Sędziowie organizują spotkania w siedzibie sądu. Nie przyjęły się też spotkania grupowe. Z naszej praktyki wynika, że sędziowie gdy jest zgoda stron sami kontaktują się z ośrodkami mediacji i wybierają mediatora - dodała sędzia koordynator.
W XXVI Wydziale Sądu Okręgowego w  Warszawie spotkania informacyjne prowadzą asystenci sędziów i daje to bardzo dobre rezultaty. Przełożyło się to na 160 ugód zawartych w pionie gospodarczych w 2016 r. , to 4,5 proc. wszystkich spraw , które wpłynęły do sądu I instancji.
Prawie każdy wydział kieruje 30 proc. spraw do mediacji. - To najlepsze wyniki mediacji w ostatnich latach - podkreśla sędzia Pawłowska. - Koszty na podstawie nowych przepisów zasądza się na rzecz pełnomocnika tylko na jego wniosek, jeśli przyspieszył on rozwiązanie konfliktu polubownie (art. 109 kpc i art.102). Ale wezwanie przeciwnika do zapłaty - nie jest próbą polubowną - podkreślała sędzia Monika Pawłowska.
Jeszcze przed rozprawą mediacyjną warto, aby strony wymieniły pisma ( pozew i odpowiedź na pozew). Warto, aby strony znały swoją argumentację przed spotkaniem informacyjnym. Osoby prowadzące spotkania informacyjne wskazują na potrzebę poznania zarzutów przeciwnika; strona powodowa na ogół nie chce mediacji przed zapoznaniem się z odpowiedzią pozwanej - podkreśla sędzia koordynator.

Więcej>> Salon Mediacji Gosporadczej
 
 

Postępowanie cywilne. Kazusy
Małgorzata Manowska
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł