Za uwzględnieniem wniosku przemawiają też potrzeby kadrowe sądów okręgu, do którego usiłuje się on przenieść. -
Uważamy przy tym za niezbędne niezwłoczne doprowadzenie do sytuacji, w której wszyscy sędziowie, którzy aktualnie znajdują się lub znajdą się w przyszłości w sytuacji życiowej wymagającej zmiany miejsca wykonywania czynności służbowych, będą mogli liczyć na rzetelne rozpoznanie i uwzględnienie wniosku o przeniesienie – oczywiście w miarę możliwości wynikających z konieczności racjonalnego gospodarowania kadrami (wolny etat w sądzie, do którego chce się dany sędzia przenieść) - piszą w uchwale warszawscy sędziowie .
I dalej czytamy: "Sprzeciwiamy się praktykom sprowadzających się do nierównego traktowania osób pozostających w takiej samej sytuacji i podejmowaniu decyzji wedle nieznanych nikomu poza decydentem kryteriów. Obecny stan prawny niestety nasuwa skojarzenie z historycznym systemem gospodarki dominalnej i brakiem możliwości zmiany miejsca pracy i zamieszkania bez, podjętej w sposób arbitralny, zgody seniora. Taki stan rzeczy powoduje zrozumiałą frustrację sędziów, którzy z przyczyn osobistych muszą zmienić miejsce swej pracy. To zaś może w konsekwencji odbić się na sposobie wykonywania przez nich czynności służbowych lub też spowodować rezygnację ze służby sędziowskiej. Dobitnie zaś zaznaczyć należy, że rezygnacja ze służby przez sędziego powoduje wymierne straty dla wymiaru sprawiedliwości wynikające nie tylko z utraty doświadczonego sędziego zasilającego inny zawód prawniczy, na którego przygotowanie do pracy podatnik poniósł bardzo wysokie nakłady ale i dezorganizację pracy w sądzie, który sędzia opuszcza skoro procedura nominacyjna nowego sędziego w chwili obecnej znacznie przekracza rok, a w przyszłości – jeżeli nie nastąpią pilnie zmiany ustawowe i organizacyjnej – potrwa jeszcze dłużej. W efekcie sprawy pozostawione przez doświadczonego sędziego leżą oczekując na następcę, który w początkowym okresie służby również nie będzie tak sprawny jak jego poprzednik, który z nieznanych przyczyn został zmuszony do rezygnacji z pełnionej służby."
Sędziowie "Iustitii" zwracają uwagę na koszty, których stosunkowo łatwo uniknąć pilnie nowelizując przepisy, a do czasu dokonania tego uwzględniając uzasadnione wnioski sędziów o przeniesienie, o co apelują w interesie wymiaru sprawiedliwości.
Źródło: Iustitia