Sędzia Musioł jest autorem książki p.t. "Sędzia i kat, czyli jeden dzień doktora Thümmlera"(Johannes Thümmler, był jednym najsłynniejszych esesmanów z Chemnitz) W czasie zgromadzenia zacytował fragmenty z tej publikacji ku przestrodze, słowa tytułowej postaci: " Przestrzegaliśmy praworządności nie dlatego, że chcieliśmy jej przestrzegać, lecz dlatego, by dość do władzy. Doszliśmy do władzy w sposób legalny dla uzyskania możliwości działania w sposób nielegalny". A także: "Koncepcja nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów, świecie wrogim narodowi niemieckiemu".
- Pewne historyczne znaki ostrzegawcze nie powinny być lekceważone - zwraca uwagę sędzia Musioł.
 - Środowisko sędziowskie to nie jest automat. Sędzia powinien mieć wątpliwości, a ten bez nich jest bardzo niebezpieczny - dodał. Apelował o refleksję, o nie niszczenie tego, co stanowi o państwie prawa, o wierność prawdzie, o godność, o honor, który zabrania znieważać. Apelował, aby sędziowie byli odważni.
W czwartek 1 czerwca br. w TVN 24 sędzia Musioł powiedział o przygotowywanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformie sądownictwa, że do naprawy zegarka szwajcarskiego, nie wali się młotem. - Nowe przepisy o sądach powszechnych zdemolują bezpieczeństwo sędziów. Najwięcej się boję, że sędziowie się boją - dodał. Jak łańcuch na szyi sędziego jest imitacją złota, tak sędzia może być imitacją wymiaru sprawiedliwości. Obawiam się imitacji wymiaru sprawiedliwości - zakończył.
 
Sędzia Józef Musioł to rodowity Ślązak. W czasie II wojny światowej, jako mały chłopiec, był łącznikiem AK. W latach 1957-76 pracował w sądach w Katowicach i Rybniku. Był zastępcą redaktora naczelnego "Prawa i Życia", a także Dyrektorem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce.
Sprawował funkcję Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Jest też autorem książek "Chachary, czyli dzieje Franciszka Kopca od ławy oskarżonych do ławy poselskiej" (Wydawnictwo Edytor, 1997), "Przesłuchanie" (1967 r.) i "Świadkowie" (1981 r.)
 

Dowiedz się więcej z książki
Etyka dla sędziów. Rozważania
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł