Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał skargę obywatela Szwecji polskiego pochodzenia, Andrzeja Zubczewskiego. Otrzymywał on świadczenie emerytalne pierwotnie jako osoba samotna. Po zawarciu związku małżeńskiego szwedzki zakład ubezpieczeń społecznych obniżył mu emeryturę o około 50 euro miesięcznie. Jego odwołanie od decyzji organów ubezpieczeń społecznych zostało odrzucone przez organ administracyjny wyższej instancji oraz szwedzkie sądy. W tą sytuacją Zubczewski skierował sprawę do Trybunału w Strasburgu zarzucając władzom szwedzkim, że obniżenie emerytury stanowiło dyskryminacyjne pozbawienie go jego mienia i naruszało art. 14 Konwencji Praw Człowieka w związku z art. 1 Protokołu 1 do Konwencji.
Trybunał w Strasburgu stwierdził, że skarga jest w sposób oczywisty nieuzasadniona i uznał ją w związku z tym za niedopuszczalną. W swoim uzasadnieniu wyjaśnił, że państwa-strony Konwencji Praw Człowieka podejmując różnego rodzaju działania o charakterze ekonomiczno-społecznym, w tym dotyczące warunków przyznawania świadczeń emerytalnych, korzystają z szerokiego marginesu swobody. Korzystając z tej swobody, władze szwedzkie mogły, zdaniem Trybunału, uzasadnić obniżenie emerytury w przypadku emerytów małżonków niższymi indywidualnymi kosztami utrzymania w porównaniu z analogiczną sytuacją samotnych emerytów, nawet jeżeli małżonek emeryta pozostaje, jak to miało miejsce w sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia ETPC, na wyłącznym jego utrzymaniu.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: http://www.echr.coe.int, stan z dnia 11 lutego 2010 r. Decyzja ETPC z dnia 12 stycznia 2010 r. w sprawie 16149/08 Andrzej Zubczewski przeciwko Szwecji.