Samorządy terytorialne będą mogły występować w charakterze stron na każdym etapie procedury odwoławczej, także gdy w pierwszej instancji decyzja była wydawana przez organ tej jednostki – przewiduje projekt przygotowany w komisji Przyjazne Państwo, o czym pierwszy napisał serwis PAP.

Celem nowelizacji KPA i prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma być jednoznaczne zakończenie „niefortunnej linii orzeczniczej sądów administracyjnych” odbierającej jednostkom samorządu terytorialnego możliwość korzystania z praw strony w sytuacji, gdy któryś z ich organów wydawał rozstrzygnięcie w postępowaniu administracyjnym w I instancji.  Jak podkreślono w uzasadnieniu, problem jest o tyle ważny, że często są to postępowania dotyczące żywotnych interesów gminy, np. spraw własnościowych. Jako przykład podano przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w przypadku, gdy grunt jest własnością gminy.  Do tej pory władze samorządów często ratowały się kierowaniem wniosków do prokuratury z prośbą o wniesienie odpowiedniej skargi. Zdaniem komisji stan prawny, w którym w wielu istotnych dla jednostek samorządu terytorialnego sprawach administracja lokalna pozbawiona jest możliwości obrony swoich interesów wymaga jednak zmiany.

Dlatego posłowie chcą wprowadzić odpowiednie zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego i ustawie – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W obu aktach prawnych ma znaleźć się przepis, iż „jednostka samorządu terytorialnego pozostaje stroną postępowania nawet wówczas, gdy organem orzekającym w tym postępowaniu jest organ tej jednostki, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej”. Projekt nowelizacji został już skierowany do marszałka Sejmu.

(Źródło: Przyjazne Państwo/PAP/KW)