Forum  zorganizowane przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski miało służyć wymianie poglądów i wypracowaniu wspólnego stanowiska, które określałoby rolę regionalnych mediów publicznych w nowej ustawie medialnej, koncepcję zahamowania postępującej degradacji mediów lokalnych, nowe sposoby finansowania oraz zasady współpracy mediów regionalnych z samorządem.
W apelu  przygotowanym przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP czytamy m.in.: „W ostatnich latach nasze poważne zaniepokojenie wywołuje faktyczna marginalizacja regionalnego radia i regionalnej telewizji oraz niewykorzystywanie ogromnego potencjału jakim dysponują te stacje. Uważamy, że w nowym systemie mediów publicznych radio i telewizja regionalna powinny posiadać pozycje równoważna mediom o zasięgu i funkcjach ogólnokrajowych. (...) Uważamy, że należy stworzyć regionalnym mediom warunki dobrego rozwoju, a samorządom możliwości racjonalnego udziału w ich przebudowie. Oznacza to w praktyce, że na regionalne media publiczne trzeba skierować bardzo poważne środki publiczne, pochodzące z opłat audiowizualnych lub innych odpowiednich form. Opowiadając się za możliwością udziału samorządu w ponoszeniu odpowiedzialności za ten sektor mediów, sprzeciwiamy się przerzucaniu na samorząd większości ciężarów ich finansowania. Jesteśmy przekonani, że uzdrowienie polskich mediów publicznych musi odbywać się poprzez skupienie realizacji misji publicznej na mediach regionalnych.  Włączenie silnej samorządowej reprezentacji do prac nad nową ustawą, powinno być sygnałem, że tym razem nie będzie ona przedmiotem doraźnych gier partyjnych ani interesów grupowych.”
Wśród postulatów Forum Konsultacyjnego Samorządów znalazły się także m.in.: szybkie zreformowanie systemu publicznego finansowania regionalnych mediów publicznych, tak aby powstrzymać ich ekonomiczny upadek, zapewnienie regionalnym stacjom telewizyjnym i radiom nie mniej niż 50 proc. udziału w publicznych środkach przeznaczonych na finansowanie mediów publicznych pozyskiwanych na nowych zasadach oraz włączenie reprezentacji samorządowej (wraz z ekspertami) do prac nad zmianami w prawie medialnym dotyczącymi regionalnego radia i telewizji.

Źródło: „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka