W wydanym we wtorek oświadczeniu Krajowa Rada Radców Prawnych przypomina, że od dłuższego czasu prowadzi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Ministrem Finansów i Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów korespondencję dotyczącą statusu radców prawnych, będących członkami korpusu służby cywilnej, zasadnym jest zwrócenie uwagi państwa na kilka poruszanych w niej zagadnień.
Zdaniem KRRP niepokojące jest to, że każdorazowe dokonanie prawidłowej wykładni systemowej przepisów powszechnie obowiązujących przez aparat urzędniczy wymaga uzyskiwania rozstrzygnięć sądowych (i to po wyczerpaniu toku instancji). Taka postawa wyższych urzędników służby cywilnej – niezależnie od motywów jakie nimi kierują – poddaje w uzasadnioną wątpliwość ich fachowość i nie buduje zaufania do korpusu służby cywilnej. - Przykładem prowadzenia polityki kadrowej bez uwzględnienia obowiązujących przepisów prawa, a nawet z ich rażącym przekroczeniem jest zarządzenie Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów z dnia 25 lipca 2014 r. nr 24/BDG/2014 r.
w sprawie podejmowania dodatkowego zatrudnienia lub zajęć zarobkowych przez członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w Ministerstwie Finansów – czytamy w oświadczeniu. Zdaniem samorządu, działania podejmowane przez dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów, ograniczające radców prawnych w ich uprawnieniu do prowadzenia szeroko pojmowanej dodatkowej działalności zarobkowej, nie znajdują oparcia w przepisach prawa. - Nic więc dziwnego, że budzą sprzeciw, tym bardziej uzasadniony, że z podobną praktyką nie mamy do czynienia na innych szczeblach i w innych pionach administracji publicznej – napisano w oświadczeniu.
ID produktu: 40279165 Rok wydania: 2015
LEX Navigator Postępowanie Cywilne>>>
Samorząd: urzędy nie mogą radcom zabraniać podejmowania dodatkowej pracy
Resort finansów ogranicza radcom prawnym zatrudnionym w swoich służbach możliwość podejmowania dodatkowego zatrudnienia. Zdaniem samorządu radcowskiego nie ma do tego prawa.