Krajowa Rada Radców Prawnych wynegocjowała w PZU wyższą sumę ubezpieczenia OC dla radców prawnych. Teraz ma ono wynosić ponad 1,2 mln złotych. Korporacja wydała również uchwałę, w której dopuściła możliwość udziału radców prawnych w rankingach kancelarii.

Wyższe ubezpieczenie

Krajowa Izba Radców Prawnych  zawarła z PZU S.A. nową Umowę Generalną w sprawie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla radców prawnych. Wszyscy radcowie, tak jak dotychczas, w roku 2008 objęci będą ubezpieczeniem podstawowym zgodnym z wymogami Rozporządzenia na sumę 100.000,- EUR na każdego radcę.

Po raz pierwszy w roku 2008 wszyscy radcowie zostali także objęci ubezpieczeniem dodatkowym na sumę nadwyżkową 250.000,- EUR. Obecnie suma ubezpieczenia OC każdego radcy finansowana w ramach składki do KIRP wynosi więc 350.000,- EUR, to znaczy 1.259.125,- zł.  W ofercie znalazły się też zupełnie nowe ubezpieczenia nadwyżkowe – standardowe i specjalne.  "Wszyscy posiadający ubezpieczenie OC radcy prawnego albo kancelarii zawarte w PZU S.A. z okresem obowiązywania do dnia 31-12-2007 (lub dłużej) będą mogli wznowić to ubezpieczenie na warunkach ubezpieczeń nadwyżkowych z nowej Umowy Generalnej na rok 2008 z datą skuteczną od dnia 01-01-2008 roku, jeżeli tylko złożą w tej sprawie odpowiedni wniosek do dnia 31-01-2008 roku" - poinformowała KRRP w wydanym komunikacie.

Rankingi dozwolone

KRRP wydała równocześnie uchwałę, w której stwierdza, że radca prawny będzie mógł wziąć udział w publicznie ogłoszonym rankingu kancelarii prawnych, którego warunki uczestnictwa i kryteria klasyfikacji będą wcześniej znane. Członkowie korporacji radcowskiej będą mogli brać udział w rankingu, który zostanie ogłoszony publicznie, zaś warunki uczestnictwa oraz kryteria klasyfikacji kancelarii będą znane uczestnikom wcześniej. Samorząd radcowski podkreśla ponadto, że definicje zawarte w warunkach uczestnictwa w rankingach muszą być formułowane jednoznacznie, aby nie pozostawiały interpretacyjnych wątpliwości. Zdaniem KRRP, ranking tworzony w oparciu o liczbę prawników może uwzględniać wyłącznie absolwentów wyższych studiów prawniczych i prawników zagranicznych stale współpracujących z daną kancelarią. Nie powinien więc brać pod uwagę prawników, którzy świadczą pomoc prawną w ramach kancelarii jedynie okazjonalnie, zaś większość swoich przychodów uzyskują poza nią. Władze korporacji wskazują w uchwale, że organizator rankingu musi mieć prawo, z zachowaniem zasad poufności, niezależnej weryfikacji danych zgłoszonych przez uczestników.