Główne zmiany, wprowadzone przez KRRP,  dotyczą:
- Ujednolicenia trybu i formuły zdawania kolokwiów rocznych przez aplikantów. Od teraz będzie ona jednolita dla wszystkich Okręgowych Izb Radców Prawnych.
- Wprowadzenie możliwości powtarzania roku dla aplikanta, który nie zaliczył kolokwium z jednego przedmiotu.
- Wprowadzenia możliwości powołania przez KRRP obserwatorów do spraw przygotowania i przeprowadzenia kolokwiów.

W ogłoszonym po wtorkowym posiedzeniu Krajowej Rady Radców Prawnych komunikacie podkreślono, że już w trakcie przeprowadzania kolokwiów rocznych na pierwszym roku aplikacji radcowskiej kierownictwo samorządu przystąpiło do szczegółowej analizy ich wyników. Powołany został specjalny zespół ds. zmian w regulaminie aplikacji. Efektem jego pracy są opisane powyżej zmiany. Przyjęte rozwiązania - czytamy w dokumencie - mają służyć ostatecznemu rozwiązaniu problemów i niejasności powstałych w związku z przeprowadzaniem kolokwiów rocznych w niektórych Okręgowych Izbach Radców Prawnych. Z jednej strony decyzja Rady w sposób jednolity dla normuje wszystkich Okręgowych Izb Radców Prawnych kwestie związane z tym elementem aplikacji, z drugiej zaś ustanawia jasne, przejrzyste i powszechnie obowiązujące przepisy obowiązujące radcowskich aplikantów w tym względzie.
- Uchwalone zmiany są istotnym elementem ewolucji aplikacji radcowskiej, która musi uwzględniać zwiększoną liczbę aplikantów. Wprowadzają również elementy, które znane są aplikantom ze studiów wyższych. Przyjęte rozwiązania nadają aplikacji radcowskiej nowoczesny, zgodny z wymogami najwyższej dbałości o jakość zawodu kształt. Krajowa Izba Radców Prawnych jest pierwszym spośród samorządów zawodów prawniczych, który dostrzegł te problemy i skutecznie je rozwiązał - mówi prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

Skutki najnowszej uchwały przedstawił już aplikantom Paweł Jasiński, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Najistotniejsza zmiana dotyczy, według niego, zasad powtarzania roku szkoleniowego – powtarzanie I roku aplikacji w roku szkoleniowym 2011 wyłącznie z powodu niezłożenia z wynikiem pozytywnym kolokwium rocznego – nie obejmuje uczestniczenia w zajęciach oraz ponownego przystąpienia do kolokwiów z przedmiotów, z których aplikant uzyskał oceny pozytywne.
Powtarzanie roku nie obejmuje ponownego uczestniczenia w praktykach, o których mowa w art. 32 ust. 3a ustawy o radcach prawnych, jeżeli aplikant uzyskał zaliczenie z tego szkolenia w roku poprzednim. Ponadto w nowelizacji Regulaminu przewidziano m.in. odstąpienie od przeprowadzania jednego kolokwium rocznego ze wszystkich przedmiotów (jednego dnia mogą być przeprowadzone nie więcej niż 2 kolokwia przewidziane programem aplikacji na dany rok), wprowadzono możliwość udziału obserwatora z ramienia KRRP w przygotowaniu i przeprowadzeniu kolokwiów, a tże określono jednolity próg zdawalności kolokwiów na poziomie 2/3 maksymalnej liczby punktów. - Ustalono, że kolokwia przeprowadza się po zakończeniu zajęć z poszczególnych przedmiotów w okresie od dnia 1 września do dnia 20 grudnia danego roku szkoleniowego. Terminy kolokwiów powinny zostać wyznaczone i ogłoszone do dnia 30 czerwca danego roku szkoleniowego. Pozostają natomiast bez zmiany przepisy o braku procedury odwoławczej od wyników kolokwiów; nie przewiduje się również wpisu warunkowego na kolejny rok aplikacji - przewodniczący Komisji ds. Aplikacji OIRP w Warszawie. - Z uwagi na termin wejścia w życie uchwały podjętej przez KRRP z dniem podjęcia, jesteśmy obowiązani do niezwłocznego zorganizowania zajęć szkoleniowych z uwzględnieniem nowych regulacji - dodaje Paweł Jasiński.


Czytaj także:
Aplikanci proszą RPO o obronę przed dyskryminacją
Młodzi prawnicy oczekują interwencji KRRP w sprawie egzaminów na aplikacji
Aplikanci proszą ministra o interwencję w sprawie egzaminów