Uprawnienia radcy prawnego kandydaci zdobywają na nierównych zasadach. Wszystko zależy od tego, w której części Polski odbywają aplikacje.
Wszystko przez regulamin odbywania aplikacji. Przewiduje on, że to poszczególne okręgowe izby radców prawnych określają formę egzaminów przeprowadzanych w trakcie aplikacji, a więc np. ustną, pisemną czy testową, i liczbę punktów potrzebnych do ich zaliczenia. Jak sprawdziliśmy, w poszczególnych regionach kraju kolokwia istotnie się od siebie różnią.
– Rzeczywiście, kryteria zaliczania kolokwiów w niektórych izbach były dużo wyższe – przyznaje Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych i przewodniczący Komitetu Stałego ds. Aplikacji. – Do maja we wszystkich izbach zawiesiliśmy więc kolokwia dla aplikantów. Do tego czasu chcemy przygotować nowy regulamin aplikacji, który ograniczy swobodę izb w ustalaniu form egzaminów i kryteriów ich zaliczania – wyjaśnia.
Zgodnie z nowym regulaminem to Krajowa Rada Radców Prawnych będzie ustalała, jakie egzaminy będą miały formę ustną, jakie testową, a na których będą do rozwiązania kazusy. KRRP określi także, jaki odsetek pozytywnych odpowiedzi będzie zaliczał egzamin. Aplikanci mają też wcześniej dostawać informacje o terminie i formie danego sprawdzianu. Wszystko po to, żeby w całym kraju ujednolicić zasady zdobywania uprawnień radcy prawnego.

Źródło: Rzeczpospolita