Ministers sprawiedliwości wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych.
Odpowiedzialność dyrektorów sądów
Gospodarkę finansową sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych prowadzą oraz ponoszą za nią odpowiedzialność dyrektorzy tych sądów, a w sądach rejonowych, w których nie ma stanowisk dyrektorów sądów lub w których stanowiska dyrektorów nie są obsadzone – dyrektorzy przełożonych sądów okręgowych, na podstawie projektów planów, a następnie planów finansowych.
Dysponent części budżetowej nie później niż do dnia 10 maja roku poprzedzającego rok budżetowy opracowuje i przekazuje dysponentom budżetu sądów na obszarze apelacji harmonogram, w którym określa zasady, tryb i terminy opracowywania
materiałów do projektu budżetu państwa w części odpowiadającej sądom, w tym: podstawowe założenia do projektu budżetu w zakresie zadań realizowanych ze środków budżetowych, wskaźniki poziomu dochodów i wydatków budżetowych państwa oraz wzory formularzy.
Tylko na rachunek NBP
Środki pieniężne na wydatki sądownictwa, w tym również na finansowanie inwestycji, są przekazywane na rachunek bieżący wydatków dysponenta części budżetowej poprzez obciążenie centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa w wysokości zgodnej z harmonogramem, o którym mowa w art. 147 ustawy o finansach publicznych, i zatwierdzonym limitem miesięcznym i dziennym środków na wydatki budżetowe.
Obsługę bankową sądów w zakresie rachunków bieżących prowadzi Narodowy Bank Polski.
Minister finansów może jednak wskazać do obsługi rachunków bankowych Bank Gospodarstwa Krajowego nie wcześniej niż z dniem przyjęcia przez Polske waluty euro.
Tryb pobierania opłat
Sądy, realizując dochody budżetowe, są obowiązane prawidłowo i terminowo ustalić należności ze wszystkich tytułów dochodów, a także pobierać wpłaty i terminowo dokonywać zwrotów nadpłat,prowadzić ewidencję dochodów budżetowych według części, działów i rozdziałów określających rodzaj działalności oraz według paragrafów klasyfikacji.
Co więcej sądy powinny terminowo wysyłać do zobowiązanych wezwania do zapłaty lub faktury z tytułu świadczonych usług i terminowo wysyłać do zobowiązanych upomnienia oraz podejmować w stosunku do nich czynności zmierzające do wykonania zobowiązania w drodze egzekucji.
Czynności egzekucyjnych nie prowadzi się, jeżeli należność nie przewyższa kosztów upomnienia lub gdy pobierana przez komorników za czynności egzekucyjne opłata stosunkowa od wartości egzekwowanego świadczenia jest wyższa niż to świadczenie.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r.
Podstawa: Dz.U. z 28 grudnia 2012 r., poz. 1476