Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która podejmuje interwencję w tej sprawie, tymczasowe aresztowanie jest stosowane wobec podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym od 26 stycznia 2015 r. do dnia dzisiejszego.
Postanowienie o tymczasowym aresztowaniu L.K. sąd uzasadniał wysokim prawdopodobieństwem popełnienia czynu przez podejrzanego oraz koniecznością zabezpieczenia postępowania. Stosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego było przez sąd wielokrotnie przedłużane. Na postanowienia o przedłużeniu zażalenia składał obrońca podejrzanego.

Sądy rozpatrujące zażalenia zwracały uwagę na to, że tymczasowe aresztowanie jest najdotkliwszym środkiem zapobiegawczym i jego stosowanie musi być należycie uargumentowane, czego brakuje w niniejszej sprawie. Przy jednym z postanowień o przedłużeniu aresztowania sąd zaznaczył wprost, że tempo wykonywania czynności w tej sprawie budzi poważne zastrzeżenia. Jak zauważa Fundacja Helsińska, sprawa w dalszym ciągu pozostaje na etapie postępowania przygotowawczego, a więc akt oskarżenia nie trafił jeszcze do właściwego sądu.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swojej opinii w tej sprawie wskazuje szereg standardów stosowania tymczasowego aresztowania wynikających zarówno z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, jak i przepisów krajowych. I zwraca się do sądu rozpatrującego sprawę o zbadanie zasadności dalszego stosowania wobec L.K. izolacyjnego środka zapobiegawczego.
W opinii podkreślono, że podejrzany jest tymczasowo aresztowany już ponad dwa lata, a postępowanie w jego sprawie nie znajduje się obecnie na etapie końcowym. Wskazano jednoznacznie, że nadmiernie długie stosowanie tego środka zapobiegawczego ingeruje w sposób niewątpliwy w podstawowe prawa i wolności i może stanowić naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
 

LEX Navigator Postępowanie Karne
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Karne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami