Autorzy przypominają, że odrębności postępowania w sprawach gospodarczych zmierzają przede wszystkim do przyspieszenia rozpoznania tych spraw. Stawiają jednak pytanie, dlaczego tylko te sprawy mają być rozstrzygane szybciej od pozostałych, skoro wszystkie sprawy cywilne powinny być rozstrzygane nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim sprawiedliwie. Z tych przyczyn oraz ze względu na równorzędny status stron stosunków cywilnoprawnych, rozpoznawanie spraw wynikających ze stosunków gospodarczych powinno następować de lege ferenda według przepisów ogólnych procesu cywilnego przy wykorzystaniu przez sędziego tych instrumentów, które zmierzają do sprawnego i ugodowego rozstrzygnięcia sprawy. Skoro o przydatności sądownictwa polubownego dla spraw gospodarczych decyduje położenie w ich rozstrzyganiu nacisku na kwestie merytoryczne, to w rozstrzyganiu tych spraw przez sądy powszechne nie powinno być inaczej. Jednak zdaniem autorów specyfika niektórych stosunków cywilnoprawnych dotyczących przedsiębiorstwa zarobkowego przedsiębiorcy działającego w jego zakresie oraz innych instytucji prawnych wskazanych przykładowo w tekście, uzasadnia istnienie sądów gospodarczych w strukturze sądownictwa powszechnego w Polsce.
Twierdzą jednak, że sądy te powinny mieć kompetencje do rozpoznawania spraw gospodarczych zdefiniowanych w inny niż dotychczas sposób. Nowa definicja powinna być efektem wcześniejszej, poprawnej „komercjalizacji” prawa cywilnego materialnego, a w szczególności kodeksu cywilnego, oraz przemyśleń, które stosunki prywatnoprawne gospodarcze są na tyle specyficzne, że wymagają specjalistycznej wiedzy od sędziów rozpoznających sprawy z nich wynikające. - Sprawy gospodarcze zdefi niowane na nowo w sposób określony w pkt I powinny być rozstrzygane w I instancji przez sądy okręgowe, co oznacza, że sądy gospodarcze powinny być wydziałami sądów okręgowych. W sprawach gospodarczych w nowym rozumieniu można rozważyć wprowadzenie obowiązku profesjonalnego zastępstwa procesowego, gdyby nie było zamiaru wprowadzenia obowiązku takiego zastępstwa we wszystkich sprawach cywilnych rozpatrywanych przez sąd okręgowy w I instancji.
Zasada jedności prawa cywilnego i zasada równorzędnego statusu stron stosunków cywilnoprawnych przesądzają, że sądy gospodarcze powinny orzekać według tej samej procedury co sądy cywilne. Wobec tego należy uchylić przepisy o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych- twierdzą dr hab. Bogusława Gnela i dr Jacek Lachner z Zakładu Prawa Cywilnego i Gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Artykuł ukazał się w "Przeglądze Prawa Handlowego" nr 2/2010