Ich łączna wartość to ok. 346 mln zł, z czego ponad 285 mln zł pochodzi z Unii, z czego dwa w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, a siedem z programu Kapitał Ludzki, priorytet Dobre Rządzenie.
Zakładane efekty to m.in. wyeliminowanie przyczyn przewlekłości postępowań w sprawach gospodarczych oraz zmniejszenie o 20 proc. liczby spraw rozpatrywanych przez sądy w terminie powyżej 12 miesięcy poprzez poprawę procesów zarządzania w wymiarze sprawiedliwości.
Do połowy bieżącego roku przeszkolono prawie 8,5 tys. sędziów i prokuratorów, w tym 2874 sędziów oraz asystentów sędziów orzekających w wydziałach gospodarczych i upadłościowo naprawczych.
– Z jednej strony szkolenia dotyczą wiedzy merytorycznej m.in. z zakresu ekonomii, finansów, prawa gospodarczego, wspólnotowego, upadłościowego czy spółek handlowych. Z drugiej zaś strony mają rozwijać tzw. kwalifikacje miękkie pracowników wymiaru sprawiedliwości z zakresu komunikacji, mediacji, etyki i psychologii oraz w zakresie istotnym z punktu widzenia wdrażanych usprawnień zarządczych: zarządzania zasobami ludzkimi i organizacją czasu pracy itd. – mówi Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Duży nacisk w projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich w obrębie wymiaru sprawiedliwości kładziony jest na elektronizację całego systemu funkcjonowania i przepływu informacji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna