W dniu 1 grudnia 2010 r. o godzinie 10.20 (s. 239) Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia rozpoznana zażalenie dziennikarza Wojciecha Czuchnowskiego na odmowę przyznania mu statusu pokrzywdzonego w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze (sygn. II Kp 1896/10). Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień, polegającego na m.in. stosowaniu wobec Wojciecha Czuchnowskiego kontroli operacyjnej (sygn. V Ds. 68/09).
Pod koniec sierpnia 2007 r. w związku z doniesieniami medialnymi o nielegalnym podsłuchiwaniu dziennikarzy, polityków i ludzi ze świata biznesu w Komendzie Głównej Policji, kierowanej wtedy przez Tadeusza Budzika, powołany został zespół do zbadania prawidłowości występowania przez CBŚ o zastosowanie kontroli operacyjnej. W grudniu 2007 r. kolejną kontrolę w tym zakresie przeprowadził nowy szef CBŚ – mł. insp. Paweł Wojtunik.
Szczególną kontrolą zostało objęte postępowanie „CELE” prowadzone w Wydziale do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej CBŚ Zarządu w Warszawie. Dotyczyło ono rzekomego przygotowania prowokacji medialnej wobec Zbigniewa Ziobry i Janusza Kaczmarka, a także możliwego zamachu na życie Z. Zbiory. Dwaj dziennikarze Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski mieli wskazywać, że zamach na życie ministra szykuje rezydent rosyjskiej mafii, a jego wspólnikiem miał być prywatny detektyw z wybrzeża. Kontrola ta została zakończona doniesieniem do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.
W lipcu 2009 r. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze umorzyła postępowanie. W tej sprawie interweniował ówczesny Prokurator Krajowy Edward Zalewski. W wyniku tej interwencji postępowanie zostało wznowione. W czerwcu br. ukazał się artykuł Bogdana Wróblewskiego „Gazeta na podsłuchu” (Gazeta Wyborcza 5 czerwca 2010 r.), według którego w okresie od 24 kwietnia do 10 maja 2007 r. dziennikarz Wojciech Czuchnowski był podsłuchiwany w ramach postępowania "CELE".
Na przełomie maja i czerwca 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze ponownie umorzyła śledztwo. Na to postanowienie Wojciech Czuchnowski wniósł zażalenie.
Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zarządzeniem z 18 czerwca 2010 r. odmówiła przyjęcia zażalenia uznając, że Wojciech Czuchnowski nie jest pokrzywdzonym w sprawie. Z końcem czerwca 2010 Wojciech Czuchnowski wniósł zażalenie na to zarządzenie.
Dziennikarza wspiera w tej sprawie Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a jego pełnomocnikiem jest pro bono adwokat Marita Dybowska – Dubois.
.
Sąd ustali, czy podsłuchiwany jest pokrzywdzonym
Sąd rozpozna w czwartek zażalenie dziennikarza "Gazety Wyborczej" Wojciecha Czuchnowskiego na odmowę przyznania mu statusu pokrzywdzonego w śledztwie dotyczącym przekroczenia przez CBŚ uprawnień, polegającego na m.in. stosowaniu wobec niego kontroli operacyjnej.