Sprawa dotyczy funkcjonariusza, który służył w policji od 1998 r., a w 2006 r. w ramach rutynowych badań dobrowolnie poddał się nieobowiązkowemu badaniu na obecność wirusa HIV. W rezultacie Komendant Miejski Policji zwolnił go ze służby, a Komenda Wojewódzka potwierdziła tę decyzję. Policjant zaskarżył ją do WSA w Gdańsku, który w marcu 2008 r. postanowił skierować pytanie prawne do TK o konstytucyjność przepisów, na podstawie których zwolniono skarżącego.
Wyrok WSA nie jest prawomocny, strony mogą odwołać się od niego do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Policjanta w walce o swoje prawa wspierał Program Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Sprawę prowadzili pro bono aż do wyroku TK prof. Małgorzata Bednarek i aplikant adwokacki Łukasz Gorek z kancelarii Dewey&LeBoeuf, których Fundacja rekomenduje do tytułu Prawnika Pro Bono za rok 2009 w konkursie organizowanym przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych i dziennik Rzeczpospolita.
Sąd uchylił decyzję o zwolnieniu z policji nosiciela HIV
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił 10 marca br. decyzję o zwolnieniu ze służby z policji nosiciela wirusa HIV. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada ubiegłego roku, który stwierdził, że przepis rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, powodujący automatyczne wykluczenie ze służby osoby, u której stwierdzono HIV, jest niezgodny z konstytucją.