Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z 2006 r. Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że stawki opłat interchange zostały odgórnie ustalone przez banki, które porozumiały się w celu zapewnienia sobie stabilnego źródła przychodów z każdej transakcji kartami Visa i MasterCard.
W opinii Urzędu, nieuzasadnione ekonomicznie koszty obsługi transakcji bezgotówkowych mogły przekładać się na wyższe ceny dla konsumentów, także tych płacących gotówką ponieważ placówki handlowe nie różnicują cen ze względu na środek płatności.
Sprawa była ponownie rozpatrywana przez SOKiK w wyniku wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
W czwartek 21 listopada Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko Urzędu, potwierdzając zawarcie niedozwolonego porozumienia. Zmianie uległy kary finansowe nałożone na banki, które zostały obniżone do kwoty 44 335 196 zł. Dzisiejszy wyrok (XVII Ama 114/10) nie jest prawomocny, przedsiębiorcom przysługuje apelacja.
Sąd potwierdził: była zmowa ws. płatności kartami
Stawki opłat interchange w Polsce pobierane od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi Visa i MasterCard były ustalane w ramach niezgodnych z prawem porozumień 20 banków - stwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdzając w ten sposób decyzję prezesa UOKiK.