Zdaniem oskarżyciela prywatnego dr S. Poleszak (naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie) zniesławił go w recenzji jego książki Narodowe Siły Zbrojne na Lubelszczyźnie 1944-1947, którą oskarżony skierował do publikacji w „Zeszytach Historycznych WiN” (do samej publikacji nigdy nie doszło). Recenzja (Nie warto iść na skróty. Uwagi do książki Mirosława Piotrowskiego o NSZ na Lubelszczyźnie) została przesłana następnie przez sekretarza redakcji „Zeszytów Historycznych WiN” do Mirosława Piotrowskiego z prośbą o ustosunkowanie się do niej i przedstawienie ewentualnej odpowiedzi na recenzję. W jego imieniu odpowiedź taką przygotowała dr Ewa Rzeczkowska oraz prof. Zbigniew Karpus. Dr Sławomir Poleszak po otrzymaniu odpowiedzi na recenzję (przygotowaną przez osoby postronne, nie przez samego autora recenzowanej książki), zdecydował o wycofaniu swego tekstu przed jego publikacją.
Jednak w sierpniu 2010 r. prof. Mirosław Piotrowski (europoseł, profesor KUL) skierował przeciwko dr. Sławomirowi Poleszakowi prywatny akt oskarżenia o zniesławienie, do którego miało dojść poprzez zamieszczenie w recenzji nieprawdziwych, zdaniem oskarżyciela, informacji na temat jego publikacji oraz jego osoby.
Sprawa została objęta Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na prośbę HFPC adw. Maciej Ślusarek został pełnomocnikiem pro bono dr. S. Poleszaka. Obserwatorem rozprawy z ramienia HFPC będzie dr Adam Bodnar, wiceprezes Zarządu Fundacji.
Sąd oceni, czy recenzja naukowa może zniesławić
W środę 21 września 2011 r. przed Sądem Rejonowym w Lublinie odbędzie się pierwsza rozprawa w sprawie z prywatnego oskarżenia prof. Mirosława Piotrowskiego przeciwko dr. Słamomirowi Poleszakowi o czyn z art. 212 § 2 k.k., tj. zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania.