Zasadnicze zmiany dotyczą ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Wprowadzone mają być do niej przepisy techniczne, regulujące obszar gier hazardowych, w tym organizacji zakładów wzajemnych przez internet oraz zakaz urządzania pozostałych gier hazardowych w sieci. Ze względu na obowiązek notyfikowania norm i przepisów technicznych w Komisji Europejskiej, przed skierowaniem do Sejmu, ustawa zostanie przesłana do Komisji Europejskiej.
Jak napisano w komunikacie ogłoszonym po posiedzeniu rządu, projekt nowelizacji ustawy uwzględnia dynamiczne zmiany zachodzące na rynku gier hazardowych, pojawiające się nowe technologie, a także nieprawidłowości i zagrożenia. Monitorowanie i regulowanie tego rynku, szczególnie w sieci internet, jest konieczne ze względu na realne zagrożenie uzależnieniem od hazardu. W tym celu ustawodawca chce wprowadzić zakaz organizowania gier przez sieć internet i uczestnictwa w grach urządzanych przez internet. Możliwe będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internet, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów.

Dla bezpieczeństwa grających i przestrzegania reguł urządzania gier proponuje się, by urządzenia przetwarzające i przechowujące informacje oraz dane dotyczące zakładów wzajemnych urządzanych przez sieć internet i ich uczestników były zainstalowane i przechowywane w Polsce. Strona internetowa wykorzystywana do ich przyjmowania powinna być przypisana do polskich stron internetowych. Transakcje wynikające z tych zakładów mają być realizowane za pośrednictwem banku mającego siedzibę lub oddział w Polsce. Dowody udziałów w zakładach wzajemnych będą zabezpieczone przed ingerencją osób nieuprawnionych, z możliwością weryfikacji ich autentyczności. Ponadto, podmiot urządzający takie zakłady będzie musiał złożyć, w terminie określonym w zezwoleniu, zabezpieczenie finansowe w wysokości 480 tys. zł. W takich zakładach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

W projekcie nowelizacji ustawy założono, że we wszystkich ośrodkach gier (w kasynach  gry, w salonach gier na automatach oraz salonach gry w bingo pieniężne) będzie prowadzona rejestracja gości, jako warunek wstępu. Obejmie ona sprawdzenie i zapisanie w rejestrze daty i godziny wejścia gościa oraz jego danych osobowych (imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego wiek i tożsamość, numer PESEL lub data urodzenia, adres zamieszkania, obywatelstwo). Dane objęte rejestrem będą udostępniane m.in. wyłącznie funkcjonariuszom celnym, inspektorom kontroli skarbowej, policji, sądowi, prokuratorowi  -   w celu weryfikacji przestrzegania sądowego zakazu uczestnictwa w grach hazardowych.

Projekt ustawy łagodzi wymagania dotyczące organizacji loterii fantowych o wartości wygranych poniżej rocznie ustalanej kwoty (w 2010 r. - 3271,39 zł). Jednoznacznie zapisano w nim, że dopuszczalne będzie łączenie automatów do gier w system umożliwiający kumulowanie wygranych wyłącznie w jednym kasynie gry.

W projekcie nowelizacji uzupełniono także cele wydatkowania środków finansowych z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Pieniądze z tego Funduszu będą przeznaczane m.in. na działania dotyczące uzależnień, które nie zostały spowodowane substancjami psychoaktywnymi.

Zaproponowano, aby automaty i urządzenia do gier (stoły oraz maszyny losujące) mogły być eksploatowane i użytkowane przez podmioty posiadające zezwolenia lub koncesje oraz wykonujące monopol państwa – po ich zarejestrowaniu przez wyznaczonego naczelnika urzędu celnego. Będzie on rejestrował automaty i urządzenia do gier na podstawie opinii jednostki badającej, upoważnionej do przeprowadzania badań technicznych. W projekcie tej nowelizacji wyraźnie określono wysokie wymagania, jakie powinny spełniać jednostki badające. Rejestracja ma wygasać po 6 latach od jej dokonania.

Propozycje zmian w ustawie Prawo telekomunikacyjne przewidują utworzenie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych, który ma prowadzić prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rejestr będzie zawierał elektroniczne adresy umożliwiające identyfikację stron internetowych lub innych usług, zawierających tzw. treści niedozwolone. Będą to  m.in.: treści pornograficzne z udziałem małoletniego, treści tworzone w celu dokonania kradzieży i oszustw finansowych, treści umożliwiające organizowanie gier hazardowych bez zezwolenia. O wpisie do rejestru adresu strony internetowej lub usługi będzie rozstrzygał sąd okręgowy w Warszawie w postanowieniu wydanym na wniosek: Policji, wywiadu skarbowego lub Służby Celnej. Przedsiębiorca telekomunikacyjny będzie zobowiązany do zablokowania takiej strony lub usługi w ciągu 6 godzin od udostępnienia mu danych z rejestru.

Zaproponowano też istotne zmiany w ustawie o Służbie Celnej. Aby umożliwić skuteczne zapobieganie lub wykrywanie przestępstw skarbowych związanych z nielegalnymi grami hazardowymi, w szczególności urządzanymi przez sieć internet – Służbie Celnej zapewniony ma być dostęp do danych telekomunikacyjnych. Będzie ona mogła żądać zablokowania rachunku bankowego na maksymalnie 72 godziny.