W projekcie założono, że 1 stycznia 2015 r. dojdzie do połączenia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) i Agencji Mienia Wojskowego (AMW). Nowo powstała instytucja ma funkcjonować pod nazwą: Agencja Mienia Wojskowego. Połączenie obu Agencji przyczyni się do racjonalizacji wydatków publicznych.
Nowa instytucja będzie wykonywać zintegrowane zadania obecnych agencji, a nadzór nad nią będzie prostszy. Oceniono, że pozytywnie wpłynie to na funkcjonowanie współczesnego systemu obronnego państwa, a żołnierzom zawodowym umożliwi lepszy dostęp do mieszkań oraz świadczeń mieszkaniowych. Oszacowano, że w kolejnych latach – po połączeniu dwóch agencji – roczne oszczędności z tego tytułu wyniosą ok. 20 mln zł.
Połączenie WAM (podmiot przejmujący) i AMW jest uzasadnione z powodów organizacyjnych i ekonomicznych. Obydwie agencje mają dwuszczeblowe struktury organizacyjne (centralną i terenowe), zakres ich działania jest zbliżony, zajmują się miedzy innymi gospodarowaniem nieruchomościami przejętymi od ministra obrony narodowej, co sprawia, że często konkurują ze sobą w ich pozyskiwaniu i zbywaniu. Komplikuje to system gospodarowania nieruchomościami i utrudnia proces nadzorowania tych agencji przez ministra obrony narodowej.
Nowa agencja ma być nowoczesnym podmiotem o racjonalnych strukturach organizacyjnych i niższych kosztach funkcjonowania. Powinna działać skuteczniej i efektywniej realizować zadania na rzecz MON i MSW. Jej nadzorowanie przez ministra obrony narodowej ma być łatwiejsze, a gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa bardziej racjonalne.
Zgodnie z założeniami, majątek obydwu agencji będzie skumulowany w jednej instytucji (w WAM jako podmiocie przejmującym). Zostanie zapewniona ciągłość prowadzonej działalności przez AMW, która będzie prowadzić samodzielną gospodarkę finansową. Ma być finansowana m.in. z wpływów uzyskanych ze sprzedaży zbędnego mienia, przychodów z działalności gospodarczej, opłat za używanie mieszkań i internatów, dotacji budżetowej. Będzie mogła zaciągać kredyty – po uzyskaniu zgody ministra obrony narodowej wydanej w porozumieniu z ministrem finansów.
Założono, że Agencja będzie wpłacać środki na:
- Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych – z tytułu sprzedanego mienia ruchomego przekazanego przez MON. Środki byłyby przeznaczane m.in. na zakup nowego wyposażenia i sprzętu wojskowego;
- Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego – będą to pieniądze uzyskane z gospodarowania mieniem przekazanym przez jednostki podległe lub nadzorowane przez MSW.
W założeniach przedstawiono również zasady gospodarowania przez Agencję nieruchomościami, mieniem ruchomym i dobrami niematerialnymi, a także postępowania w stosunku do spółek założonych przez WAM i AMW.