Rada Ministrów zajęła we wtorek stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks postępowania karnego (druk nr 998), przedłożone przez ministra sprawiedliwości. Rząd wnioskuje o skierowanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy do dalszych prac legislacyjnych, w toku których uwzględnione zostaną uwagi zgłoszone do projektu.
jak poinformowano po posiedzeniu Rady Ministrów, celem zmian zaproponowanych przez posłów w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego jest takie ukształtowanie trybu ścigania w sprawach dotyczących zgwałceń, aby uwzględniał on - w większym niż obecnie stopniu - stan psychiczny ofiary. Posłowie zaproponowali również regulacje chroniące ofiary przed podwójną wiktymizacją (zrównanie ochrony ofiary czynu z art. 198 § 1 Kk z ochroną ofiary czynu z art. 197 Kk). Według rządu w tej kwestii można stosować rozwiązanie prostsze, polegające na stosowaniu ogólnych zasad odmowy zeznań przewidzianych w Kpk. Poprawi to wykrywalność i doprowadzi do większej liczby skazań sprawców zgwałceń.
Rząd rekomenduje rezygnację z wyłączeń dotyczących trybu ścigania za gwałt, które pojawiły się w projekcie sejmowym. Tym samym popiera rozwiązania zawarte w projekcie poselskim (druk sejmowy nr 532), w którym zaproponowano likwidację trybu wnioskowego na rzecz ścigania z urzędu.
Rząd popiera ponadto ochronę ofiary w trakcie przesłuchania poprzez szczególny tryb przesłuchania. Na akceptację zasługuje również rozwiązanie dotyczące biegłego psychologa, biorącego udział w przesłuchaniu, powinien być tej samej płci, co pokrzywdzony.
Niektóre z wprowadzonych przepisów powinny – w opinii rządu – stwarzać wyższy poziom ochrony małoletniego pokrzywdzonego, odzwierciedlający współczesne standardy prawa międzynarodowego.
Rząd za ściganiem gwałtu z urzędu
Rząd poparł we wtorek poselski projekt ustawy, który ma wprowadzić ściganie przestępstwa gwałtu z urzędu. Ministrowie proponują jednak pewne zmiany w tej nowelizacji.