Nowa ustawa hazardowa uchwalona została - w ekspresowym tempie - w listopadzie 2009 r.; weszła w życie 1 stycznia 2010. Zakłada ona m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.
Nowe przepisy dotyczące hazardu były jednym z efektów tzw. afery hazardowej, która wybuchła na początku października 2009 r. Według materiałów zebranych przez CBA, ówcześni ważni politycy PO Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki mieli w pracach nad nowelizacją ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych, lobbować na rzecz biznesmenów z branży hazardowej. Obaj odrzucili te zarzuty, ale Chlebowski stracił funkcję szefa klubu PO i przewodniczącego komisji finansów publicznych, a Drzewiecki przestał pełnić funkcję ministra sportu. Postępowanie ws. tzw. afery hazardowej prowadzi warszawska prokuratura.

Pokłosiem tzw. afery hazardowej było też odejście z pracy w rządzie do Sejmu, grupy polityków PO, w tym Grzegorza Schetyny, który został najpierw szefem klubu PO, a potem marszałkiem izby. W Sejmie powstała też komisja śledcza; jej prace zakończyły się w sierpniu przyjęciem raportu, w którym jest mowa, że choć politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu ws. ustawy hazardowej, to ich zeznania są momentami mało wiarygodne. Do raportu dołączona cztery zdania odrębne W dwóch z nich - autorstwa PiS i Lewicy - jest mowa o nielegalnym lobbingu polityków PO. Raport ma zostać przedstawiony Sejmowi.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się też Ramami Strategicznymi Narodowego Planu Wprowadzenia Euro. Autorem dokumentu jest pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro. Dokument zawiera m.in. skrócony bilans korzyści i kosztów przyjęcia europejskiej waluty, odpowiedź na pytanie, dlaczego chcemy przyjąć euro oraz informację, jak wejść do strefy euro. Nie wymienia jednak daty przystąpienia Polski do strefy euro.

Rada Ministrów rozpatrzy także przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który podnosi akcyzę na wyroby tytoniowe o 4 proc. w 2011 r. Podwyżka dotyczy papierosów, tytoniu do palenia oraz cygar i cygaretek. Według MF, zmiany w ustawie o podatku akcyzowym są niezbędne w związku z koniecznością wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy unijnej, której zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Wyznacza ona wyższe minimalne stawki akcyzowe na wyroby tytoniowe.

W porządku obrad Rady Ministrów znalazł się też projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Przewiduje on podniesienie z 50 tys. do 100 tys. euro minimalnej wysokości gwarancji dla bankowych depozytów. Warunkiem wypłaty środków byłaby decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności banku i ustanowieniu zarządu komisarycznego (o ile nie został on ustanowiony wcześniej) i skierowaniu wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości banku. Druga istotna zmiana zaproponowana przez MF dotyczy terminu na uruchomienie gwarancji. Pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu 20 dni od decyzji KNF.
(ks/pap)