Rząd przypomina w niej, że już 31 marca 2010 r. wejdą w życie nowe przepisy ustawy o Prokuraturze, których głównym celem jest rozdzielenie urzędów Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Dokument przypomina, że doprowadzenie do rozdziału tych funkcji było jednym z priorytetów rządu premiera Donalda Tuska. Ustawa uwalnia prokuraturę od ewentualnych wpływów politycznych oraz wzmacnia niezależność prokuratorów prowadzących oraz nadzorujących konkretne sprawy. Poza rozdzieleniem urzędów znowelizowana ustawa zapewnia także m.in. mocną gwarantującą niezależność pozycję Prokuratora Generalnego, jego kadencyjność, a także kadencyjność prokuratorów funkcyjnych. Dzięki nowym rozwiązaniom zmieni się też sposób sprawowania zwierzchniego nadzoru służbowego. Zdaniem autorów opracowania niezależność i pozycję ustrojową prokuratury wzmocni także nowo powołana Krajowa Rada Prokuratury. Do jej kompetencji należeć będzie m.in. wyrażanie zgody na odwołanie prokuratorów funkcyjnych przed upływem kadencji.

Publikacja przypomina, że kolejnym priorytetem rządu było spełnienie podnoszonych od lat postulatów sędziów i prokuratorów dotyczących podwyższenia wynagrodzeń. - Dzięki podjętym działaniom udało się nie tylko podwyższyć zarobki, ale i wprowadzić mechanizm łączący ich płace ze średnim wynagrodzeniem. Nowe przepisy obowiązują już od 1 stycznia 2009 r. Na nowo określone zostały mnożniki podstawy wynagrodzenia sędziów i prokuratorów. W rezultacie ich wynagrodzenia wzrosły o kwotę co najmniej 1000 zł na każdym stanowisku. To jedna z najwyższych podwyżek od wielu lat – czytamy w dokumencie.

Jako bardzo istotne autorzy opracowania wymieniają także zmiany dotyczące Służby Więziennej, która na kompleksową nowelizację swojej ustawy czekała od 1996 r., najdłużej spośród innych służb mundurowych. Z dokumentu wynika, że przepisy, które przyjął rząd, a nad którymi obecnie pracuje Sejm, dostosowują Służbę Więzienną do standardów obowiązujących w innych służbach mundurowych, a także do wymogów Konstytucji i prawa Unii Europejskiej. Nowe przepisy określają m.in. szczegółowe warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego i użycia broni palnej. Na bezpośrednim wyposażeniu funkcjonariuszy Służby Więziennej znajdą się paralizatory. Pracownikowi wykonującemu zadania służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z więźniami przysługiwać będą dodatkowe przywileje. Będzie to dodatek do pensji wynoszący do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego oraz ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych zgodnie z przepisami Kodeksu karnego. Do ustawy przeniesione zostaną obowiązujące w UE rozwiązania dotyczące uprawnień socjalnych. Chodzi np. o czas służby, urlopy, czy uprawnienia związane z rodzicielstwem.
Na poprawę sytuacji w więziennictwie pozytywnie wpłynie także – zdaniem autorów dokumentu - działający od 1 września 2009 r. System Dozoru Elektronicznego.  

W opracowaniu można także przeczytać, że rząd podejmuje liczne działania, aby pomagać ofiarom przestępstw,. np. poprzez rozszerzenie ich uprawnień w toku procesu karnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który do procedury karnej wprowadza nową instytucję – zabezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Po wprowadzeniu przygotowanych zmian sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, będą mogli nałożyć na zakład ubezpieczeń obowiązek wypłaty na rzecz pokrzywdzonego jednorazowego świadczenia pieniężnego lub wypłaty okresowych świadczeń pieniężnych. Ponadto - jak można przeczytać w dokumencie - dzięki działaniom rządu, w całym kraju powstało 16 ośrodków pomocy dla osób poszkodowanych przestępstwem. Kolejnym działaniem, które ma zwiększyć efektywność pomocy udzielanej ofiarom przestępstw, jest przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ustawy, dzięki której powstanie Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Środki z Funduszu będą przekazywane w formie dotacji organizacjom i instytucjom, które realizują określone działania na rzecz osób pokrzywdzonych, w tym np. ofiar wypadków drogowych. Otrzymane z Funduszu pieniądze będą wykorzystywane na niesienie pomocy zarówno materialnej, jak i związanej z  leczeniem czy też uzyskaniem odszkodowania.

Jako bardzo ważne wydarzenie mijającego roku autorzy opracowania wymieniają także fakt, że 5 listopada 2009 r. Sejm ostatecznie uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks karny, ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji. Ustawa zaostrza m.in. kary dla pedofilów. Wprowadza nowe typ zbrodni: 1) zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 15. roku życia, 2) zgwałcenie kazirodcze. Czyny te będą zagrożone karą od 3 lat pozbawienia wolności. Nowe przepisy przewidują także obligatoryjne leczenie (terapia farmakologiczna lub psychoterapia) sprawców wymienionych wyżej zbrodni, u których stwierdzono zaburzenia preferencji seksualnych w postaci pedofilii.

Przygotowaną w tym roku nowością, która zacznie działać w roku przyszłym jest e-sąd. Rozpatrywać będzie – za pośrednictwem internetu – proste sprawy związane głównie ze zobowiązaniami gospodarczymi (np. niezapłacone rachunki). Tym samym odciążając „tradycyjne” sądy od ważniejszych postępowań.