Rada Ministrów zajęła we wtorek stanowisko wobec senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (druk nr 3363). Jak poinformowano, rząd zasadniczo pozytywnie ocenia senacki projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych.
- Rada Ministrów uważa, że ze względów społecznych należy rozwiązać problem osób, które ukończyły 75 lat i przestały płacić abonament RTV, ale od których nadal go egzekwowano, bo nie złożyły stosowanego oświadczenia i dokumentu potwierdzającego zwolnienie z tego obowiązku - czytmay w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu. W tym kontekście rząd popiera przyznanie dostępu Poczcie Polskiej do danych z rejestru PESEL, dzięki czemu będzie ona mogła samodzielnie weryfikować, komu przysługuje zwolnienie z obowiązku uiszczenia opłaty. Oznacza to, że poczta będzie mogła sprawdzić, kto ukończył 75 lat, i tym samym osoba taka uniknie postępowania egzekucyjnego. Osoby takie nie będą musiały składać żadnych oświadczeń i okazywać żadnych dokumentów.

Czytaj: Poczta ściga zaległości w abonamencie RTV>>>

Rada Ministrów nie popiera jednak rezygnacji z obowiązku składania dokumentów potwierdzających prawo do zwolnienia z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego i zastępowania ich oświadczeniami w stosunku do pozostałych osób zwolnionych, np. zaliczonych do I grupy inwalidzkiej. W takim przypadku powinny obowiązywać i dokumenty, i oświadczenia.
Zdaniem rządu, propozycja senatorów otwiera pole do nadużyć – każdy będzie mógł złożyć oświadczenie, że jest uprawniony do zwolnienia, bez ponoszenia konsekwencji prawnych. Rząd zwraca uwagę, że w wielu przypadkach obywatele mają obowiązek legitymowania się odpowiednimi dokumentami, jeśli chcą skorzystać z jakiś ulg. Np. ulgowy przejazd transportem zbiorowym wymaga posiadania przy sobie dokumentu poświadczającego prawo do zniżki. Dlatego rząd nie podziela też argumentacji senatorów, że jednorazowe złożenie dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłat za radio i telewizję – jest zbyt uciążliwe.
Rada Ministrów zauważa, że oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych, powinno być składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy. Brak sankcji za składanie fałszywych oświadczeń może być szkodliwy dla finansowania mediów publicznych, bo pozwoli unikać obowiązków ustawowych (płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego) – bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Jednocześnie rząd podkreśla, że zarówno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, jak i Poczta Polska nie mają możliwości sprawdzenia prawdziwości składanych oświadczeń.
Według rządu, także termin wejścia w życie nowych regulacji – po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – powinien być zmieniony. Charakter proponowanych zmian wymaga wydłużenia okresu vacatio legis do kilku miesięcy, np. trzech, aby Poczta Polska miała odpowiednio długi czas na przygotowanie się do stosowania nowych przepisów.