Rzecznik praw obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie terminu na wznowienie postępowania cywilnego. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego obywatel może wnosić o ponowne rozpoznanie sprawy cywilnej zakończonej prawomocnym wyrokiem sądowym w przeciągu 5 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia. W ocenie Rzecznika, termin ten nie powinien mieć zastosowania do przypadków, gdy sąd orzekał na podstawie przepisów uznanych później przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją.
Rada Ministrów przedstawiła w tej sprawie swoje stanowisko, w którym podzieliła argumentację RPO.

Zaproszenie na szkolenie: Prawidłowy sposób formułowania zarzutów i wniosków w środkach odwoławczych i środkach zaskarżenia w kodeksie postępowania cywilnego>>>

- Jest to kolejne już – po stanowisku Prokuratora Generalnego – stanowisko, z którego wynika, że zaskarżony przepis jest niezgodny z Konstytucją. W obszernym stanowisku Rada Ministrów podzieliła argumentację Rzecznika i również stwierdziła, że zaskarżony przepis Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z Konstytucją. Rzecznik z dużym zadowoleniem przyjmuje ten pogląd strony rządowej. Dotychczas wszyscy uczestnicy postępowania są więc zgodni co do niezgodności z Konstytucją zakwestionowanej regulacji, co w istotny sposób zwiększa siłę argumentacji zawartej we wniosku Rzecznika i daje nadzieję na to, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego będzie w tej sprawie korzystne dla obywateli – komentuje Kamilla Dołowska, dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego w Biurze RPO.

Więcej:
Termin wznowienia postępowania - stanowisko PG
>>
Wniosek RPO do Trybunału Konstytucyjnego.pdf
>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł