Dotyczyć to m.in. planowania zagospodarowania przestrzennego, do zadań państwa w stosunku do gospodarstw". Ta praca będzie trwała ok. 2 lat, projektowana ustawa zastąpi tą "o wstrzymaniu sprzedaży ziemi" – wyjaśnił minister.

Czytaj: Rząd: przez 5 lat nie będzie sprzedaży państwowej ziemi>>

Jak mówi, ta przyszła regulacja ma zastąpić ustawę "o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych", którą wkrótce zajmie się Sejm. Zaznaczył, że zależy mu na uchwaleniu jej do końca kwietnia, gdyż od 1 maja przestaje obowiązywać 12-letnie moratorium dla cudzoziemców na zakup polskiej ziemi. Dodał, że ustawa spełnia wszystkie postulaty zgłaszane przez organizacje rolnicze, rozwiązania są zbliżone do tych, jakie obowiązują w krajach zachodnich.
Nowa regulacja ma być o "paktem dla wsi", czyli programem, za który będzie odpowiedzialny cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa - poinformował w środę w Sejmie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Resort stawia na zrównoważony i trwały rozwój obszarów wiejskich, który powinien pozwolić na wyrównanie poziomów życia mieszkańców wsi i miasta. Zadanie opracowania "paktu dla wsi" realizowane jest wraz z ministrem rozwoju oraz innymi resortami. - Chcemy efektywnie wykorzystać środki z polityki spójności, zostaną wyznaczone priorytety i zadania - tłumaczył Jurgiel informując posłów z komisji rolnictwa nt. prac prowadzonych w resorcie.
Dodał, że najpierw będzie tzw. "mały pakt" na lata 2016-2017, a następnie opracowany zostanie "duży pakt", w ramach którego będzie też rozwiązany sposób zarządzania w rolnictwie. - Chodzi o to, jak ma być programowany rozwój na obszarach wiejskich, kto ma być partnerem dla gmin ze strony rządu - wyjaśnił Jurgiel. Jak mówił, są już gotowe rozwiązania, chodzi m.in. o wykorzystanie doradztwa rolniczego, które od 1 stycznia 2017 r. zostanie przejęte pod nadzór ministra rolnictwa. Projekt ustawy w tym zakresie jest na końcowym etapie przygotowania i w ciągu 2 miesięcy powinien trafić do parlamentu.  (ks/pap)
 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo rolne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł