Zgadzam się z panią premier, że konflikt wokół TK to wewnętrzny problem, którego rozwiązanie można wypracować w Polsce; KE dołoży wszelkich starań, by znaleźć rozwiązanie; Polska jest bardzo ważnym członkiem Unii - powiedział Frans Timmermans po spotkaniu z polską premier.
Natomiast premier Beata Szydło poinformowała, że polski rząd zaproponował rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, aby spór został wokół TK zażegnany. - Zodziliśmy się, że to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama - powiedziała Szydło.

- Ze strony rządu i większości parlamentarnej jest wola porozumienia ws TK, prowadzimy konstruktywny dialog z KE, nasze propozycje zmierzają do tego, by TK mógł spokojnie funkcjonować i pracował transparentnie - dodała premier.

- Odbyliśmy dobrą, konstruktywną rozmowę, bardzo cieszę się, że mogliśmy porozmawiać. Rozmawialiśmy oczywiście o rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, w tej chwili polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, (one) wypełniają te wszystkie warunki, ażeby spór wokół Trybunału został zażegnany - powiedziała szefowa rządu we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

- Poinformowałam pana Timmermansa, jakie zmiany będziemy proponowali - dodała premier. Premier zaznaczyła, że rozwiązanie sporu wokół TK jest dla niej priorytetowe ze względu na dobro funkcjonowania państwa. - Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które już zostały przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby przede wszystkim doprowadzić do tego, by Trybunał mógł spokojnie funkcjonować, ażeby pracował transparentnie i ażeby to wszystko służyło polskiemu państwu. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które są wokół tego tematu zaangażowane, to jest odpowiedzialność sił politycznych w Polsce - powiedziała szefowa rządu.

Czytaj: Prezes PiS: musimy doprowadzić do odblokowania TK>>

Zapewniła, że jest w tej chwili wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej i ze strony rządu. - Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół Trybunału, mają nie tylko wypełnić zasady demokratycznego państwa prawa, ale również uznajemy, że chcemy, żeby jak najbardziej wypełniały zasady praworządności. Stąd nasza troska o to, aby wszystkie strony, które wokół TK są zaangażowane, które w tej chwili w tym sporze uczestniczą, ażeby przyjęły takie rozumowanie i ażeby poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa, polskich obywateli - dodała. (ks/pap)

Czytaj: Opozycja: kompromis ws. TK tylko po zaprzysiężeniu sędziów i publikacji orzeczeń TK>>