Jak poinformowało po posiedzeniu Centrum Informacyjne Rządu, zostaną stworzone przepisy, które umożliwią efektywne zarządzenie dokumentacją elektroniczną i papierową w przypadku jej jednoczesnego występowania oraz usprawnią przechodzenie podmiotów do elektronicznego zarządzania dokumentacją. W efekcie stworzone zostaną warunki do lepszego i efektywniejszego zarządzania dokumentacją archiwalną przez podmioty publiczne" - napisano w komunikacie CIR.
Nowe rozwiązania ułatwią gromadzenie, zarządzanie i przechowywanie dokumentacji w postaci elektronicznej. Zostaną stworzone przepisy, które umożliwią efektywne zarządzenie dokumentacją elektroniczną i papierową w przypadku jej jednoczesnego występowania oraz usprawnią przechodzenie podmiotów do elektronicznego zarządzania dokumentacją.
Uporządkowane zostaną także podstawy prawne do wydawania aktów wewnętrznych i tryb ich wprowadzenia. W efekcie stworzone zostaną warunki do lepszego i efektywniejszego zarządzania dokumentacją archiwalną przez podmioty publiczne.
Zgodnie z projektem noweli, możliwe będzie przeprowadzanie kontroli dotyczących postępowania z dokumentacją archiwalną, w tym ich przeprowadzanie niezależnie od właściwości miejscowej archiwum państwowego.
W projekcie nowelizacji ustawy założono, że komórki organizacyjne wykonujące zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa zostaną zwolnione z obowiązku tworzenia odrębnych archiwów.
Doprecyzowano także przepisy dotyczące statusu pracowników archiwów państwowych i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Rozszerzono zakres działania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych o popularyzację wiedzy o materiałach archiwalnych i archiwach oraz prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej.
Zmienione przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.