"To strategiczny dokument, który przedstawia politykę państwa w zakresie równego traktowania" – zaznaczyła podczas konferencji po sobotnim spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Podkreśliła, że przygotowania tego dokumentu w jej biurze są realizowane głównie przez spotkania.
"To są spotkania z osobami z poszczególnych resortów. (...) Spotykam się z ministrami, wiceministrami i innymi przedstawicielami resortów" - powiedziała. Dodała, że odbędzie się także cykl spotkań z organizacjami pozarządowymi. Najbliższe spotkanie odbędzie się 7 marca. Będzie poświęcone kwestii przemocy seksualnej wobec kobiet. W tym spotkaniu mają uczestniczyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, posłowie i wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.
Dodała, że biuro realizuje także projekt pod hasłem „Równe traktowania standardem dobrego rządzenia". "To jest projekt systemowy rozpoczęty jeszcze przez moją poprzedniczkę Elżbietą Radziszewską, który ma dwa zasadnicze elementy. Pierwszy został zrealizowany: badanie zarówno instytucji centralnych, jak i polskiego społeczeństwa jeśli chodzi o postawy względem kwestii dyskryminacji. W drugiej części na podstawie tych badań (...) będzie przygotowane szkolenie dla instytucji centralnych" - powiedziała i dodała, że przeszkolonych zostanie ponad 460 pracowników urzędów centralnych.
Poinformowała, że jej biuro będzie realizować też projekt "Media równych szans", który dotyczyć będzie dyskryminacji w przestrzeni publicznej.
Dodała też, że prowadzi rozmowy z ministerstwem sprawiedliwości ws. ratyfikacji konwencji dotyczącej przemocy wobec kobiet. "Rozmawiamy o tym, jak pokonać te kilka przeszkód, rozbieżności pomiędzy treścią konwencji, a polskim prawem. Głównie chodzi o problem ścigania za gwałt, które w Polsce jest w trybie wnioskowym, a w konwencji jest z urzędu" - zaznaczyła.
Powiedziała, że Polska powinna przystąpić też do ratyfikacji konwencji dotyczącej praw osób niepełnosprawnych z 2006 r. "Najwyższy czas, żeby Polska przystąpiła do ratyfikacji tej konwencji" - powiedziała.
Przypomniała, że ponad 10 lat temu Polska podpisała też konwencję biotyczną. "Ta konwencja prawie całkowicie jest już +pokryta+ w polskim prawie przepisami, między innym ustawami zdrowotnymi, które były podprowadzone w poprzedniej kadencji. (...) Jesteśmy w zasadzie gotowi do jej ratyfikacji" - powiedziała. (ks/pap)