Posłowie zaproponowali zmianę Konstytucji RP w trzech obszarach. Pierwszy dotyczy wyeliminowania wpływu samorządów zawodowych na dostęp do danego zawodu, drugi – odnosi się do dopuszczalności przymusowego oddziaływania medycznego na osoby, które ze względu na zaburzenia psychiczne stwarzają zagrożenie dla życia, zdrowia lub nietykalności innych. Ostania strefa dotyczy dokonania rozrachunku z komunistyczną przeszłością przez zmiany w sferze dostępu do służby publicznej, dostępu do informacji o działaniach władz komunistycznych oraz prawa do zabezpieczenia społecznego (emerytalnego).
Rząd podkreśla, że do obecnie obowiązujących ustaw można wprowadzić regulacje mające na celu ułatwienie dostępu do zawodów zaufania publicznego. Jednocześnie zwraca uwagę, że od 25 marca 2009 r. obowiązuje znowelizowana ustawa prawo o adwokaturze, radcach prawnych i notariuszach, która znacznie poszerza dostęp do aplikacji i zawodów prawniczych, obiektywizując egzaminy w tych dziedzinach. Rząd pracuje także nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Oba te akty prawne stanowią całościową reformę dostępu do zawodów prawniczych, która nie eliminuje całkowicie wpływu samorządów na egzaminy, lecz całkowicie obiektywizuje ich przebieg i usuwa uznaniowość ocen.
W ramach aktualnego porządku prawnego mogą być też podejmowane ingerencje w zakresie korzystania z konstytucyjnych praw i wolności, co do tej pory nie budziło zastrzeżeń i wątpliwości interpretacyjnych. W opinii Rady Ministrów, jako właściwe trzeba ocenić obwiązujące regulacje dotyczące prawa do zabezpieczenia społecznego. Należy podkreślić, że w ramach obowiązującej normy konstytucyjnej, w styczniu br. dokonano nowelizacji przepisów ustawowych, tak aby zmniejszyć emerytury byłym funkcjonariuszom służb specjalnych PRL i członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
Rząd: nie nowelizować Konstytucji
Sejm chce nowelizować Konstytucję. Zmiana ma dotyczyć m.in. wyeliminowania wpływu samorządów zawodowych na dostęp do zawodów prawniczych. Rząd jest przeciwny i podkreśla,, że do obecnie obowiązujących ustaw można wprowadzić regulacje mające na celu ułatwienie dostępu do zawodów zaufania publicznego.
Rząd uważa, że cele jakie chcą zrealizować posłowie nowelizując Konstytucję RP, można osiągnąć głównie przez wprowadzenie proponowanych przez nich rozwiązań do istniejących ustaw, bez konieczności ingerowania w ustawę zasadniczą, która jako najwyższy akt prawa powinna być zmieniana jedynie w absolutnie koniecznych sytuacjach.