Pierwsza z projektowanych dróg dochodzenia do zawodu to odbycie aplikacji prawniczej i zdanie egzaminów. Druga ścieżka nie wymagałaby odbycia aplikacji, dostęp do zawodu miałyby osoby, które po zdaniu egzaminu I stopnia, zdobyłyby co najmniej 5-letnie doświadczenie w wykonywaniu czynności prawniczych, a następnie zdałyby egzamin II stopnia.
Projekt zakłada, że osoby, które zdały egzamin I stopnia, mogłyby - jak doradcy prawni - występować przed sądami rejonowymi (z wyłączeniem spraw z zakresu prawa karnego, rodzinnego i opiekuńczego) i świadczyć inne czynności prawnicze. Osoby chcące pracować jako doradcy prawni musiałyby wpisać się na listę prowadzoną przez prezesa sądu apelacyjnego i otrzymałyby wydawane na dwa lata karty doradcy .

Przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nie jest jedynym, który ma zmienić zasady świadczenia pomocy prawnej w Polsce. W Sejmie odbyło się 8 stycznia br. pierwsze czytanie dwóch niemal identycznych projektów ustaw – posłów PiS i komisji „Przyjazne Państwo” - których przepisy mają umożliwić absolwentom studiów prawniczych reprezentowanie stron przed sądami. Sejm zdecydował o skierowaniu projektów do komisji.

Poselski projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada poszerzenie kręgu osób uprawnionych do występowania przed sądami cywilnymi oraz przed sądami administracyjnymi. Projekt przewiduje, że podstawową kategorią pełnomocników będą osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze w RP i uzyskały tytuł magistra lub ukończyły zagraniczne studia prawnicze uznane w RP. Projekt przewiduje również obowiązkowe ubezpieczenie takich osób od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności pełnomocnika. Jedynie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego projekt przewiduje wyłączność adwokatów i radców prawnych na reprezentowanie stron.
Projekt komisji nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” przewiduje wręcz, że podstawową kategorią pełnomocników byłyby osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze w RP i uzyskały tytuł magistra lub ukończyły zagraniczne studia prawnicze uznane w RP. Osoby te byłyby także uprawnione do sporządzania skarg kasacyjnych i występowania przed Sądem Najwyższym. Jedynie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego projekt przewiduje wyłączność adwokatów i radców prawnych na reprezentowanie stron