Zdaniem działaczy tej organizacji, przedsiębiorca powinien mieć prawo do ochrony, z własnej inicjatywny, tajemnicy jego korespondencji z prawnikiem. - To przecież przedsiębiorca, np. w trakcie kontroli czy przeszukania, jest podmiotem, który w pierwszej kolejności będzie rozważał skorzystanie z tej zasady, a nie prawnik, który sporządził opinię prawną, której okazania żądają kontrolujący, i którego może nawet nie być na miejscu przeszukania. Kwestia ta ma rzecz jasna ogromne znaczenie w sprawach branżowych, jak chociażby postępowaniach przed UOKiK, czy UKE. Warto rozpocząć dyskusję na temat kompleksowej regulacji w tym zakresie - czytamy w opinii.
Czytaj: Prezes NRA: będziemy walczyć o tajemnicę adwokacką>>>
W ocenie Lewiatana ochroną miałaby być objęta nie tylko komunikacja z adwokatem i zewnętrznym radcą prawnym, lecz także z radcą prawnym związanym z danym przedsiębiorcą stosunkiem pracy. Przedmiotem ochrony powinny być wszystkie przejawy komunikacji z prawnikiem, w tym porady, opinie, projekty pism i inne materiały stanowiące przedmiot kontaktów przedsiębiorcy z prawnikiem.
Rząd chce ograniczyć tajemnicę korespondencji z prawnikiem
Projekt nowej ustawy Prawo działalności gospodarczej przewiduje, że przedsiębiorca nie będzie miał prawa do ochrony, z własnej inicjatywy, tajemnicy jego korespondencji z prawnikiem. To nie do przyjęcia - twierdzi Konfederacja Lewiatan.
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Seria: System Informacji Prawnej LEX Stan prawny: Zawsze aktualny. Okres dostępu: 12 miesięcy. , navigator_cywilne