Jak pisze prof. Irena Lipowicz w piśmie do MS, podczas spotkania zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich ze Społeczną Radą ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości został poruszony problem wynagrodzenia mediatorów w sprawach cywilnych niemajątkowych w sytuacji, gdy mediacja jest prowadzona na skutek skierowania przez sąd.
Wstępna analiza przepisów prawa obowiązujących w powyższym zakresie uzasadnia ich krytyczną ocenę - pisze RPO. Wysokość wynagrodzenia mediatorów w sprawach cywilnych została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym, wydanym na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 98 (1) § 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Treść tego upoważnienia uprawniała do uregulowania w rozporządzeniu kwestii wysokości wynagrodzenia mediatorów, przy uwzględnieniu rodzaju sprawy i wartości przedmiotu sporu oraz kwestii wydatków podlegających zwrotowi. W sprawach o prawa niemajątkowe jedyne kryterium ustalania wynagrodzenia mediatora stanowi rodzaj sprawy. Z uwagi na treść upoważnienia ustawowego ustalana w rozporządzeniu wysokość wynagrodzenia mediatora nie uwzględnia nakładu jego pracy. Stąd, zdaniem RPO, pojawiają się wątpliwości, czy omawiane upoważnienie zawiera wystarczająco szczegółowe wytyczne dotyczące treści rozporządzenia w zakresie określenia wysokości wynagrodzenia mediatora w sprawach o charakterze niemajątkowym. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
RPO: wynagrodzenie mediatora niezależne od wkładu pracy
Przepisy o wynagrodzeniach mediatorów w sprawach cywilnych niemajątkowych nie pozwalają na uwzględnianie w nich rzeczywistego nakładu pracy - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. RPO sugeruje ministrowi sprawiedliwości zmianę tych zasad.