RPO przypomina w nim, że w lipcu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, dotycząca m.in. fotoradarów, mających za zadanie rejestrowanie wykroczeń drogowych przez kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Wobec kierowców aut ciężarowych kompetencje kontrolne ma także Inspekcja Transportu Drogowego i dlatego Lipowicz zwraca się do ministra transportu.
Chodzi o to, że od 1 lipca zeszłego roku, gdy nowelizacja weszła w życie, minister transportu powinien wydać rozporządzenie określające sposób, tryb oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych przez fotoradary obrazów i danych. Wskazano, że czynności te mają uwzględniać możliwości i zakres postępowania w sprawach o wykroczenia (dwuletni okres przedawnienia).
- Dotychczas nie zostało wykonane upoważnienie ustawowe - podkreśla RPO. - W związku z tym zaniechaniem legislacyjnym pojawia się istotny z punktu widzenia ochrony praw jednostki problem, na jakiej normatywnej podstawie są gromadzone, przetwarzane, udostępniane i usuwane dane i obrazy" - napisała prof. Irena Lipowicz. RPO zauważa również, że problem dotyczy też tego, na jakiej podstawie ITD odmawia udostępnienia utrwalonych obrazów, skoro nie ma właściwych przepisów.
Zarazem, podkreśal RPO w wystąpieniu do ministra Słąwomira Nowaka, są konstytucyjne wątpliwości, czy tak istotne kwestie jak uregulowanie materii gromadzenia przez ITD, przetwarzania, udostępniania i usuwania danych oraz obrazów dotyczących obywateli zaledwie w rozporządzeniu, jest zgodne z art. 51. konstytucji. Stanowi ona - przypomina Rzecznik - że zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji o jednostce określa ustawa, z czego wynika, że nie można czynić tego w ministerialnym rozporządzeniu.
Prof. Lipowicz zwróciła się do ministra Nowaka o przeanalizowanie tych kwestii oraz "podjęcie czynności w celu dostosowania obowiązujących przepisów do porządku konstytucyjnego".
 

Źródło: RPO