RPO przypomina, że mimo wcześniejszych deklaracji MKiDN odnośnie do przygotowywanego projektu prawa prasowego, który miał zostać przedstawiony do konsultacji pod koniec 2011 r., projekt taki nie został do tej pory upubliczniony, a nawet nie znalazł się w programie prac legislacyjnych Rady Ministrów na rok 2012.
Prof. Lipowcz zwraca też uwagę na fakt, że 14 czerwca 2012 r. wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 grudnia 2010 r. (sygn. akt K 41/07), w którym Trybunał uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy art. 46 ust. 1 oraz art. 31 i 33 Prawa prasowego. Pomimo upływu ponad 15 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego właściwy w tej sprawie resort nie przedstawił projektu ustawy wykonującej wyrok sądu konstytucyjnego. Z informacji przedstawionych przez ministra Recznikowi pismem z 17 lutego 2012 r. wynika jedynie, że MKiDN opracowało projekt nowelizacji - Prawo prasowe, który został przekazany w dniu 20 stycznia 2012 r. do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o procedowanie projektu ustawy z pominięciem etapu założeń.
W tym kontekście RPO zauważa, że pomimo bliskiego upływu, najdłuższego możliwego do wyznaczenia przez Trybunał Konstytucyjny, terminu odroczenia utraty mocy obowiązującej uznanych za niezgodne z Konstytucją przepisów, zarówno obywatele korzystający ze środków ochrony prawnej przewidzianych w Prawie prasowym, jak i podmioty zobowiązane do stosowania tych przepisów, czyli redakcje i dziennikarze, nie wiedzą, jaki stan prawny obowiązywać będzie po dniu 14 czerwca 2012 r., i to zarówno w kwestii szczegółowych przepisów, jak i w zakresie podstawowego zagadnienia wyboru
modelu ochrony prawnej.
W swoim wystąpieniu Rzecznik porusza m.in. problem niejasnej sytuacji osób, które korzystają z internetu jako środka komunikacji. I wskazuje na zaniedbania, jakich dopuszcza się w tym zakresie polski ustawodawca. Rzecznik domaga się od szefa resortu informacji o aktualnych propozycjach i stanowisku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie do nowelizacji prawa prasowego.