Swoje wystąpienie w tej sprawie do Komenadanta Głównego Policji Rzecznik motywuje tym, że w trakcie wizytacji Krajowego Mechanizmu Prewencji stwierdzono w teczkach nieletnich, w których gromadzona jest dokumentacja stanowiąca podstawę do umieszczenia nieletniego i jego pobytu w placówce wykazała, iż policjanci w notatkach z rozmów z nieletnimi często odnotowywali uwagę o treści: „nie uzyskano informacji o charakterze kryminalnym ".
Przedsatwiciele RPO nie znajdują uzasadnienia wpisywania takich uwag do notatki z rozmów z nieletnim, jeśli funkcjonariusz pełniący służbę w PID nie ma obowiązku dążenia do pozyskania takiej informacji. Jednak zgodnie z informacjami uzyskanymi z anonimowego źródła wynika, że policjanci w PID w P., dokumentując przeprowadzaną z nieletnim rozmowę, dodawali wyżej cytowane zdanie ze względu na wywieraną przez przełożonych presję pozyskiwania informacji o charakterze kryminalnym. Cytowane wyżej zdanie miało „chronić" funkcjonariusza przed zarzutem niewykonywania poleceń przełożonych - zapis ten niejako pokazywał, że policjant podejmował próby zdobycia wymaganych informacji.
Rzecznik przypomina, że Krajowy Mechanizm Prewencji wielokrotnie podkreślał, że mimo, iż nieletni sprawcy czynów karalnych lub przestępstw mogą stanowić ważne źródło informacji istotnych dla pracy wykrywczej Policji, jednakże czynności pozyskiwania takich informacji nie powinny być przeprowadzane w izbie dziecka.
Mając to na uwadze, RPO zwróca Komendatowi Głównemu uwagę na potrzebę podkreślania
podległym mu komendantom funkcji opiekuńczo-wychowawczej policyjnych izb dziecka
i zakazu prowadzenia w nich pracy wykrywczej. A ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich już prowadził w tej sprawie korespondencję z kierownictwem Policji,
prosi teraz Komendanta o ponowne ustosunkowanie się do omawianej kwestii.

Pismo RPO>>>